Rozmowa podstawą udanego związku

Człowiek jest stworzeniem stadnym. W związku z tym, ludzie mogą odczuwać prawdziwy dyskomfort, gdy przez długi czas żyją samotnie. Może to prowadzić do wielu zaburzeń psychicznych, takich jak depresja. Relacje międzyludzkie potrafią wnieść wiele pozytywnych aspektów do życia, ale mogą też być degradujące. Szczególnie związki romantyczne, w których partnerzy nie potrafią ze sobą rozmawiać.

Dlaczego rozmowa jest tak ważna?

Podstawową bolączką wielu związków, niezależnie od czasu ich trwania i zażyłości, jest brak jakichkolwiek śladów wzajemnej komunikacji. Przyczyny tego problemu najprawdopodobniej można szukać w systemie edukacji – nikt nie nauczył ludzi rozmawiać, kiedy byli jeszcze w okresie dojrzewania. Nie zostaliśmy odpowiednio przeszkoleni w tej niezaprzeczalnie fundamentalnej kwestii życia społecznego. Taki brak działań ciągnie za sobą wiele poważnych konsekwencji, z których większość z nas nie zdaje sobie sprawy. Dyskusja jest nieodzownym elementem związku dwóch zakochanych w sobie ludzi oraz ich wspólnej egzystencji. Jeśli oboje chcą, żeby ich relacja nie tylko trwała, ale także rozkwitała z każdym dniem, powinni zdać sobie sprawę z mocy, jaką niesie za sobą każda wymiana zdań. Bez rozmowy nie da się zbudować relacji, która powinna być oparta na wzajemnym zaufaniu, empatii oraz wsparciu.

Nie zamiataj problemów pod dywan

Wiele par mierzy się z problemem nieumiejętności opowiadania o zmartwieniach, które trawią daną osobę. Zamiast podzielić się swoimi obawami, zakochani wybierają milczenie, licząc na to, że kłopoty z czasem same się rozwiążą. Tak się jednak nie stanie – skala problemu jedynie wzrośnie, a z biegiem czasu dylematy przerodzą się w niemożliwe do rozwiązania w jakikolwiek sposób. Takie sytuacje najczęściej prowadzą do wzajemnego obwiniania, kłótni, długotrwałej ciszy, a ostatecznie kończą się na rozstaniu partnerów. Aby do tego nie dopuścić, należy wziąć sobie do serca destrukcyjną siłę, jaką może mieć milczenie i zaimplementować do związku zasadę prowadzenia rozmowy.

Dialog, nie monolog

Nie zapominaj, że związek to praca obu ludzi. Oprócz mówienia o Twoich własnych potrzebach i zmartwieniach, bądź także aktywnym słuchaczem – angażuj się w rozmowę, nawet jeśli nic nie mówisz. Używaj mowy ciała, która daje Twojemu partnerowi sygnał, że jesteś zainteresowany/a tym, co ma do powiedzenia. Drobne gesty, takie jak delikatne kiwanie głową, utrzymywanie kontaktu wzrokowego czy nie krzyżowanie rąk na piersi to podstawa. Kolejną zasadą prawidłowo prowadzonej rozmowy jest skupienie się na tym, co słyszysz. Kiedy Twój/Twoja ukochany/a mówi – nie przerywaj. To pozwoli jemu/jej czuć się dobrze. Głos zabierz dopiero wtedy, kiedy Twoja druga połówka skończy wypowiedź. Okaż jemu/jej empatię, odpowiadając np. „Rozumiem, że Cię to martwi” lub „Nie wiedziałem/am, że tak się czujesz”. Takie wypowiedzi udowodnią, że Ci zależy, a przede wszystkim pokażą, że rzeczywiście słuchałeś/aś.

Prowadzenie rozmów jest nieodzownym elementem każdej relacji, nie tylko tej romantycznej. Jeśli mamy problemy lub czujemy się źle z powodu zachowania drugiej połówki, powinniśmy nie bać się o tym porozmawiać. Dzięki temu zaoszczędzimy sobie niedomówień oraz frustracji.

Zobacz też

Czy idealny związek istnieje? Oczekiwania kontra rzeczywistość

Czy idealny związek istnieje? Oczekiwania kontra rzeczywistość

Zdrowy związek, a relacja z samym sobą – pokochaj siebie!

Zdrowy związek, a relacja z samym sobą – pokochaj siebie!

Miłość, a zależność emocjonalna – jak je rozróżnić?

Miłość, a zależność emocjonalna – jak je rozróżnić?

Konflikty w związku – jak zdrowo się kłócić?

Konflikty w związku – jak zdrowo się kłócić?

Razem, ale osobno – o samotności w związku

Razem, ale osobno – o samotności w związku