Razem, ale osobno – o samotności w związku

Będąc w związku, często po kilku latach wspólnego życia ludzie stają się dla siebie ciężarem. W efekcie oddalają się od siebie. Nie potrafiąc odbyć rozmowy lub podjąć decyzji o rozstaniu, tkwią w destrukcyjnej relacji, w której są obecni ciałem, ale nie duchem.

Samotność vs. osamotnienie

Istnieje zasadnicza różnica między tymi dwoma pojęciami: samotność (samotność obiektywna) to brak kontaktu z innymi ludźmi, natomiast osamotnienie (samotność subiektywna) oznacza nieodparte poczucie, że nie poświęca się nam wystarczająco dużo uwagi, brak nam kontaktu z innym człowiekiem. Dla przykładu, pierwszy stan odnosi się do każdej osoby, która z własnej woli spędza czas sama, z drugim problemem natomiast mierzy się każda osoba będąca w nieszczęśliwym związku.

Skąd bierze się samotność?

Wbrew wyobrażeniom wielu ludzi, w relacji dwóch osób też można czuć się samotnym. Przyczyn samotności w relacji może być wiele. Często okazuje się, że zakochani w sobie wcześniej bez opamiętania ludzie, zaczynają zdawać sobie sprawę z tego, że wcale do siebie nie pasują. Zamiast jednak przysiąść i wspólnie zastanowić się na rozwiązaniem problemu, jedna strona woli ignorować drugą – późne wracanie do domu z pracy, brak kontaktu czy rozmów stają się normą. Kolejnym powodem mogą być nieprzepracowane bolesne wydarzenia z przeszłości z byłym/byłą partnerem/partnerką. Nagłe zmiany życiowe, takie jak przeprowadzka, nowa praca lub jej utrata mogą spowodować armagedon w relacji. Wyjeżdżając do innego miasta lub kraju, radykalnie zwiększa się dystans między obojgiem ludzi – to może zachwiać związkiem.

Jak znaleźć remedium na samotność?

Samotność to niebezpieczne uczucie, które może przerodzić się w chorobliwą zazdrość, lęk przed utratą ukochanego/ukochanej, a nawet w depresję. Co można zrobić, aby zaradzić samotności w związku?

● Rozmowa – przeprowadź z partnerem/partnerką poważną dyskusję. Nie obwiniaj jego/jej o to, jak wygląda wasza relacja. Skup się na swoich uczuciach – powiedz o tym, co Cię martwi i co chciałbyś/chciałabyś zmienić.
● Terapia dla par – jeśli rozmowa nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, dobrym pomysłem będzie rozważenie terapii dla par. Ze względu na profesjonalne wsparcie psychologa, może okazać się szalenie pomocna na drodze do odbudowania bliskości.
● Wspólne hobby – zainteresowania łączą ludzi. To świetny punkt zaczepienia. Zaproponuj swojemu partnerowi/partnerce wspólną aktywność. Może to być gra na gitarze, sport czy szydełkowanie. Zastanówcie się, co lubicie robić wspólnie lub poszukajcie zupełnie nowej pasji, którą będziecie razem rozwijać.

Okazywanie sobie uczuć, zainteresowanie, a także zwyczajne bycie przy partnerze/partnerce to istotne podwaliny każdego związku romantycznego. Jeśli czujesz, że relacja, w której jesteś popada w ruinę, nie czekaj aż problemy się nawarstwią – zacznij działać i porozmawiaj ze swoją sympatią, a może uda się wam wypracować rozwiązanie.

Wiele osób boryka się ze znalezieniem odpowiedzi na pytanie: czy lepiej jest wybrać terapię tradycyjną, stacjonarną czy też lepszym rozwiązaniem byłaby terapia online? Czy taka terapia jest w ogóle skuteczna? Czym się różni, w czym jest lepsza? Dla kogo spotkanie z terapeutą online jest lepszym wyborem? Czy jest droższa a może tańsza?
Wybór rodzaju terapii, tak samo, jak terapeuty, jest bardzo ważną decyzją, dlatego w tym artykule postaram się odpowiedzieć na wszystkie nurtujące Cię pytania na temat wirtualnych gabinetów psychologicznych i psychoterapeutycznych.

Artykuł sponsorowany

Zobacz też

Czy idealny związek istnieje? Oczekiwania kontra rzeczywistość

Czy idealny związek istnieje? Oczekiwania kontra rzeczywistość

Zdrowy związek, a relacja z samym sobą – pokochaj siebie!

Zdrowy związek, a relacja z samym sobą – pokochaj siebie!

Miłość, a zależność emocjonalna – jak je rozróżnić?

Miłość, a zależność emocjonalna – jak je rozróżnić?

Konflikty w związku – jak zdrowo się kłócić?

Konflikty w związku – jak zdrowo się kłócić?

Rozmowa podstawą udanego związku

Rozmowa podstawą udanego związku