Czy idealny związek istnieje? Oczekiwania kontra rzeczywistość

Przekonania na temat idealnego związku są obecnie kreowane przede wszystkim przez media społecznościowe. Idealny partner powinien spełniać wszelkie oczekiwania, mieć nieskazitelny charakter, wybaczać wszelkie błędy i wykazywać się niebywałą romantycznością na każdym kroku. Czy możliwe jest znalezienie takiej osoby i zbudowanie relacji, w której nigdy nie pojawią się konflikty? Niestety, ale kontrast między oczekiwaniami, a rzeczywistością często jest widoczny na pierwszy rzut oka.

Idealny związek – najczęstsze oczekiwania partnerów

Powszechny dostęp do social mediów, filmów, książek i seriali sprawia, że otrzymywane treści kreują u wielu osób nierealne przekonania na temat miłości. Niesamowite historie postaci fikcyjnych, a także zniekształcona rzeczywistość przedstawiana przez influencerów, to częste przyczyny pojawiania się nieosiągalnych standardów. Te z kolei wywołują w prawdziwym życiu rozczarowania i stwarzają problemy w budowaniu zdrowych relacji.

Na wizję idealnego związku wpływają też dotychczasowe doświadczenia życiowe. Często obserwowane relacje (w szczególności w dzieciństwie i w młodości) stają się pewnym wzorem, poszukiwanym w dorosłości. Brak negatywnych doświadczeń jest z reguły przyczyną dużej otwartości, a często również braku ostrożności na początkowych etapach poznawania danej osoby. Z kolei styczność z niezdrowymi związkami może kreować w głowie danej osoby wizję relacji zupełnie odwrotnej – wyidealizowanej. Wtedy podczas budowania związku z partnerem pojawiają się duże wymagania i brak skłonności do kompromisowych rozwiązań.

Rzeczywistość, a oczekiwania – rozbieżności

Idealne związki przedstawiane w social mediach, filmach i książkach często są wolne od konfliktów, codzienne życie ulega romantyzacji, a partnerzy są wręcz idealnie dopasowani. Jakie rozbieżności między oczekiwaniami, a rzeczywistością pojawiają się najczęściej?

  • Konflikty – nie istnieje relacja, w której nie pojawiają się żadne konflikty. Różnice w osobowości, wartościach i życiowych celach często prowadzą do napięć. Pojawiające się spory są nieuniknione! Ważne jest jednak to, aby nauczyć się szukania wspólnych rozwiązań, wypracować sztukę kompromisu i akceptacji dla samopoczucia drugiej połówki.
  • Codzienność i monotonia – wspólne funkcjonowanie przez większość czasu każdego dnia sprawia, że na pewnych etapach związku pojawia się monotonia. Romantyczne wyobrażenia odchodzą w zapomnienie w efekcie wykonywania obowiązków i oddalenia się od fantazji. Wtedy kluczowe jest znalezienie przyjemności i romantyzmu w codziennych obowiązkach. Nawet przyziemne czynności mogą być źródłem piękna.
  • Różnice – nie istnieją dwie osoby, między którymi nie pojawiają się żadne różnice. Często zdarza się, że zaczynają się one pojawiać wraz z rozwojem relacji. Aby nie zadziałały one destrukcyjnie na związek, warto z otwartością podchodzi do odmiennych przekonań na różne tematy. Czasem dzięki zrozumieniu innej perspektywy, można wzmocnić swoją więź z partnerem.

Jak zbudować zdrowy związek?

Stworzenie zdrowej relacji romantycznej wymaga wysiłku od każdego z partnerów. Pierwszym krokiem niezbędnym dla zdrowego funkcjonowania w związku jest otwarta i szczera komunikacja. Aby partnerzy czuli się bezpiecznie w relacji powinni szanować swoje uczucia i konstruktywnie omawiać wszelkie pojawiające się problemy. Ważna jest też akceptacja drugiej osoby i jej potrzeb. Wraz z czasem trwania związku, na bieżąco powinny pojawiać się wspólne wartości i cele. Choć oczywiście każda z osób może mieć nieco inne pragnienia, podstawowe kwestie powinny być tożsame. Znacznie ułatwi to podejmowanie ważnych decyzji i sprawi, że prostsze będzie harmonijne funkcjonowanie.

Duże znaczenie ma też równowaga między niezależnością, a wspólnym spędzaniem czasu. Jeśli dwie osoby będą nieustannie razem i zrezygnują z wszelkich innych znajomości, bardzo szybko pojawią się problemy. Takie sytuacje często prowadzą do nadmiernej zależności. Z kolei dzięki funkcjonowaniu w różnych grupach osób, kreowanie zdrowego związku, będącego ostoją bezpieczeństwa, stanie się zdecydowanie łatwiejsze.

Nie ma zdrowego związku bez intymności i bliskości – zarówno w formie emocjonalnej, jak i fizycznej. Otwarte rozmowy o wzajemnych pragnieniach i uczuciach wpływają na bliskość psychiczną, a także sprzyjają zaspokajaniu potrzeb seksualnych. Każdy z partnerów powinien dbać o wykształcenie w sobie otwartości i zdolności wyrażania własnego zdania w konstruktywny sposób. Istotne jest też słuchanie drugiej osoby – bez oceniania!

Idealny związek – nowa definicja

Choć praktycznie niemożliwe jest zbudowanie relacji, w której nie będą pojawiały się różnice zdań i pewne nieporozumienia, nie znaczy to, że idealne związki nie istnieją! Jak zdefiniować “idealny związek”, jednocześnie nie poddając się wyidealizowanym wyobrażeniom?

  • Bezpieczeństwo – w idealnym związku partnerzy zawsze powinni czuć się bezpiecznie. Relacja powinna dawać poczucie pewności i oferować partnerom przestrzeń do dzielenia się wszystkimi swoimi trudnościami.
  • Wsparcie – partnerzy powinni się wzajemnie wspierać. Związek ma za zadanie zapewnić pewność tego, że nigdy nie jest się pozostawionym samemu sobie.
  • Zaufanie – zaufanie i bliskość muszą wiązać się ze świadomością, że każda trudność, która się pojawi będzie rozwiązana i nie stanowi czynnika sprzyjającego rozpadowi relacji.
  • Radość – związek to również pozytywne emocje i miłe przeżycia. Wspólne aktywności powinny być źródłem wielu przyjemności.
  • Akceptacja – partnerzy powinni wzajemnie się słuchać. Ich zadaniem jest oferowanie sobie wzajemnego wsparcia i przyjmowanie wszystkiego z otwartością i gotowością akceptacji.

Relacje romantyczne owiane są wieloma stereotypami. Warto pamiętać, że każdy związek jest inny. Żadna definicja nie jest w stanie jednoznacznie określić, jak powinna wyglądać każda relacja. Partnerzy powinni sami pracować nad określeniem tego, co jest dla nich ważne. Tylko dzięki temu będzie możliwe stworzenie wartościowej i bezpiecznej więzi.

Zobacz też

Zdrowy związek, a relacja z samym sobą – pokochaj siebie!

Zdrowy związek, a relacja z samym sobą – pokochaj siebie!

Miłość, a zależność emocjonalna – jak je rozróżnić?

Miłość, a zależność emocjonalna – jak je rozróżnić?

Konflikty w związku – jak zdrowo się kłócić?

Konflikty w związku – jak zdrowo się kłócić?

Razem, ale osobno – o samotności w związku

Razem, ale osobno – o samotności w związku

Rozmowa podstawą udanego związku

Rozmowa podstawą udanego związku