Mindfulness – czym jest i jakie korzyści z niego płyną?

Wyobraź sobie, że jedziesz tramwajem do pracy lub szkoły. To przecież dobrze Ci znana trasa, którą przemierzasz niemal codziennie. Dlaczego, w takim razie, zapytany np. o kolor budynków, które mijasz, nie jesteś w stanie udzielić odpowiedzi? Powód jest prosty: zbyt mało uwagi poświęcasz na doświadczanie. Zamiast tego, podczas wspomnianej podróży, skupiasz się tylko i wyłącznie na tym, po co jedziesz w dane miejsce. Podany przykład pomoże Ci uświadomić sobie jak wiele w życiu Ci umyka i jak mindfulness może Ci pomóc.

Co to jest mindfulness i na czym polega?

Mindfulness to po prostu uważne bycie i obserwowanie tego, co Cię otacza i czego doświadczasz. Twoje zadanie polega na skupieniu się na byciu tu i teraz. W myśl zasady mindfulness, staraj się nie wybiegać wyobrażeniami w przyszłość ani przeszłość. Nie ma tutaj mowy o myślach złych czy dobrych. Pozwól wszelkim refleksjom przemierzyć Twój umysł, a ściślej mówiąc – pozwól im być z Tobą. Terminem mindfulness można także określić styl życia, który bazuje na zwracaniu szczególnej uwagi na otoczenie i emocje, towarzyszące Ci w każdym momencie, zarówno podczas wyjątkowych uroczystości, jak i w trakcie wykonywania najbardziej prozaicznych obowiązków, takich jak robienie zakupów lub zmywanie naczyń.

Jakie korzyści niesie za sobą mindfulness?

Praktyka mindfulness to nie tylko plusy dla Twojego zdrowia psychicznego i fizycznego. To również znacząca poprawa jakości życia. Wcielenie tej techniki do Twojej rutyny pomoże poradzić sobie ze stresem i niepokojem, zapewni Ci zwiększoną samoświadomość, a przede wszystkim sprawi, że poczujesz się bardziej zrelaksowany. Mindfulness może być skuteczną metodą zapobiegania depresji oraz jej rozwoju. Wszystko za sprawą wczesnego rozpoznania i późniejszej analizie emocji, dzięki czemu można skutecznie reagować i działać prewencyjnie. Trening mindfulness pozwoli Ci czerpać radość z codzienności. To przecież tak ważne we współczesnym świecie, w którym czas upływa nieubłaganie szybko, a my zatraciliśmy się w tym pędzie. Systematyczne ćwiczenie mindfulness sprawi, że codzienne czynności będziesz wykonywać w większym skupieniu. W efekcie zwrócisz większą uwagę na przedmioty, które Cię otaczają i bardziej je docenisz. Na nowo poznasz uwielbiane przez Ciebie smaki czy zapachy, ponieważ poświęcisz im więcej zainteresowania.

Jak wdrożyć mindfulness do swojego życia?

Aby rozpocząć trening uważności, nie potrzebujesz wydawać ani złotówki na jakikolwiek sprzęt lub przeszkolenie. Wszystko, czego potrzebujesz to chęci. Praktykę możesz zacząć od najprostszych czynności, małymi krokami: zjedz posiłek bez oglądania filmu w tle, połóż się na łóżku albo usiądź w wygodnym fotelu i posłuchaj ulubionej muzyki lub wyjdź na spacer, w trakcie którego skup się na otoczeniu, śpiewie ptaków i szumie wiatru. Pamiętaj, że najważniejszą zasadą jest koncentracja na jednej rzeczy jednocześnie. Przykładowo: słuchając muzyki, nie myśl o szkole czy pracy a spacerując nie rozmawiaj przez telefon. Zapomnij o multitaskingu – to największy wróg mindfulness.

Mindfulness jest doskonałym treningiem, który może być kluczem do rozwiązania problemów z brakiem koncentracji, zabieganiem, rozkojarzeniem lub stresem. Może go rozpocząć każda osoba, chcąca polepszyć swoje codziennie życie.

Zobacz też

Wellness, czyli jak o siebie dbać?

Wellness, czyli jak o siebie dbać?