Miłość, a zależność emocjonalna – jak je rozróżnić?

Relacja przepełniona miłością to jedno z największych pragnień większości osób. Jednak dzisiejszy świat jest pełen komplikacji, a stworzenie zdrowego związku nie jest proste. Często pojawiającym problemem stała się zależność emocjonalna. Jak ją rozpoznać? Czym różni się od zdrowej i konstruktywnej miłości?

Czym jest miłość?

Miłość to niezwykle skomplikowany stan emocjonalny. Obejmuje nie tylko sferę uczuciową, ale dotyczy także myśli i zachowań. Ciężko stworzyć jedną definicję miłości – różni się ona w zależności od konkretnego kręgu kulturowego. Jednak można wyróżnić szereg konkretnych cech, po których można poznać miłość. Przede wszystkim, miłość wiąże się z bliskością i wsparciem. Przywiązanie do drugiej osoby wywołuje potrzebę przebywania w jej towarzystwie, troszczenia się o nią i dzielenia z nią różnymi przeżyciami.

Nie ma miłości bez akceptacji i zaufania. Partnerzy nie powinni wzajemnie się zmieniać. Za to ich głównym zadaniem jest przyjmowanie swoich cech z otwartością oraz oferowanie sobie wzajemnie bezpiecznej przestrzeni do dzielenia się myślami i przeżyciami wewnętrznymi. Nie można pominąć również aspektu intymności – zarówno fizycznej, jak i emocjonalnej.

Po czym poznać zależność emocjonalną?

Osoba, którą charakteryzuje zależność emocjonalna jest nadmiernie przywiązana do swojego partnera. Zazwyczaj odbywa się to kosztem własnej indywidualności i brakiem zdolności do w pełni autonomicznego funkcjonowania. Po czym najłatwiej poznać osobę zależną emocjonalnie?

  • Lęk przed odrzuceniem – życie jest zdezorganizowane przez obawę przed opuszczeniem przez partnera.
  • Wiele wyrzeczeń – osoba zależna emocjonalnie stawia potrzeby partnera na priorytetowym miejscu, jednocześnie bardzo zaniedbując siebie. Cierpi na tym zarówno życie prywatne, jak i zawodowe – często zarówno jednej, jak i drugiej strony relacji.
  • Niska samoocena – poczucie wartości jest uzależnione od opinii i reakcji partnera. Zdolność do podejmowania działań na własną rękę jest silnie ograniczona.
  • Rezygnacja z własnych zainteresowań – zaniedbywanie własnych pasji jest na porządku dziennym. Wynika to z poświęcania całego wolnego czasu swojemu partnerowi.
  • Manipulacja emocjonalna – w celu zapewnienia sobie poczucia bliskości osoby zależne emocjonalnie manipulują partnerem.
  • Poczucie pustki i osamotnienia – w sytuacjach przebywania z dala od swojego partnera, pojawia się smutek, znaczne pogorszenie nastroju i brak motywacji do działania.
  • Brak asertywności – zależność emocjonalna ściśle wiąże się z nieustannym podporządkowaniem i brakiem jakiejkolwiek zdolności do stawiania konstruktywnych granic.

Miłość, a zależność emocjonalna – czym się różnią?

A jak odróżnić zależność emocjonalną od prawdziwej miłości? W zależności emocjonalnej znajduje się wiele niepokoju i lęku. Pojawiają się obsesyjne myśli, a partner osoby zależnej może czuć się znacznie obciążony odpowiedzialnością. Z kolei miłość ma podłoże z pozytywnych emocji – troski, szacunku i akceptacji. W zależności emocjonalnej nie ma też miejsca na indywidualność. Następuje tu “wchłonięcie” jednej z osób na rzecz zaspokojenia potrzeb drugiej połowy. W miłości partnerzy mają przestrzeń na budowanie poczucia własnej wartości i samorealizację. Jest w niej też wiele miejsca na wzajemne wsparcie – jednak z poszanowaniem potrzeb drugiego partnera.

Jedną z ważnych różnic można odnaleźć na płaszczyźnie zaufania. Relacja, której podstawą jest miłość, zapewnia partnerom poczucie bezpieczeństwa. Mogą oni na sobie polegać, a dzięki otwartej komunikacji nie mają przed sobą tajemnic. Z kolei osoba zależna emocjonalna wprowadza do związku wiele napięcia. Lęk przed rozpadem relacji powoduje nadmierną kontrolę i jest przyczyną nieustannego domagania się od partnera potwierdzenia swojej wartości.

Pułapki zależności emocjonalnej – jak ich unikać?

Istnieje wiele problemów związanych z zależnością emocjonalną. Jakich zasad trzymać się podczas tworzenia relacji, aby stworzyć zrównoważony związek? Najważniejsze jest ustalenie zdrowych granic. Asertywność to podstawa! Partnerzy muszą szanować swoje potrzeby i dawać wzajemne wsparcie. Przy tym jednak nie należy zaniedbywać siebie!

Zdrowy związek nie może istnieć bez innych relacji w życiu. Każde z partnerów powinno dbać także o przyjaciół i rodzinę. Dzięki temu presja zaspokojenia potrzeb społecznych i emocjonalnych nie będzie skoncentrowana jedynie na partnerze. Wszelkie sygnały płynące z drugiej strony, które skłaniają do zrywania kontaktów z dotychczasowymi grupami znajomych, mogą sugerować, że należy dobrze przeanalizować podstawy związku.

Zdrowa miłość – empatia, szacunek, intymność

Aby miłość była zdrowa i nie przerodziła się w zależność emocjonalną należy dbać przede wszystkim o trzy główne filary: empatię, szacunek, intymność. Niezwykle ważne jest to, aby przy poświęcaniu uwagi i energii drugiej osobie, nie zaniedbywać siebie. Wraz z empatią powinna istnieć dbałość o swoje potrzeby. Szacunek dla drugiej osoby musi wiązać się z szacunkiem dla siebie, a intymność nie może odebrać żadnej stronie relacji czasu na poznawanie siebie.

Miłość to piękny stan, który często jest źródłem niebywałej przyjemności w życiu. Dzięki niej możliwe jest uzyskanie poczucia bezpieczeństwa, intymności i wsparcia. Jednak warto kontrolować przebieg rozwoju relacji i wyłapywać wszelkie symptomy wkradania się w związek zależności emocjonalnej. Może ona nie tylko negatywnie wpłynąć na stosunki między partnerami, ale również zaszkodzić ich zdrowiu psychicznemu.

Zobacz też

Czy idealny związek istnieje? Oczekiwania kontra rzeczywistość

Czy idealny związek istnieje? Oczekiwania kontra rzeczywistość

Zdrowy związek, a relacja z samym sobą – pokochaj siebie!

Zdrowy związek, a relacja z samym sobą – pokochaj siebie!

Konflikty w związku – jak zdrowo się kłócić?

Konflikty w związku – jak zdrowo się kłócić?

4 sposoby na ulepszenie twojej seksualnej rutyny w sypialni

4 sposoby na ulepszenie twojej seksualnej rutyny w sypialni

Razem, ale osobno – o samotności w związku

Razem, ale osobno – o samotności w związku

Rozmowa podstawą udanego związku

Rozmowa podstawą udanego związku