Vanlife, czyli jak uciec od zgiełku miasta

Marzysz o wyrwaniu się z miejskiej dżungli? A może lubisz majsterkować i od zawsze chciałeś/aś zbudować własnego Vana lub kampera po to, by wyruszyć nim w podróż życia? Jeśli tak, to Vanlife prawdopodobnie jest idealną odpowiedzią na zrealizowanie Twoich pragnień.

Czym jest Vanlife?

Pandemia koronawirusa sprawiła, że zatęskniliśmy za podróżowaniem i kontaktami z innymi ludźmi. Niestety, loty były wstrzymane lub ograniczone, a spotkania w licznym gronie niemal całkowicie zakazane. W odpowiedzi na nieodpartą chęć podróżowania, turyści postanowili odbywać wakacyjne wyprawy we własnym zakresie – niesamowicie popularnym okazał się Vanlife. Jest to nic innego, jak podróżowanie specjalnie do tego przystosowanym (najczęściej osobiście skonstruowanym i urządzonym) Vanem lub kamperem. Taka forma podróżowania okazała się idealną możliwością na bolączki świata dotkniętego pandemią – przemieszczając się Vanem i mieszkając w nim, nie potrzebujesz już wynajmować pokoju w hotelu ani zamawiać posiłku w restauracji. Jeżdżąc Vanem, stajesz się samowystarczalny, ponieważ pojazd przystosowany jest do codziennego życia – mieści się w nim kuchenka, łóżko, miejsce do przechowywania wyposażenia, a niekiedy również toaleta.

Vanlife – plusy i minusy

Zanim jednak zaczniesz z entuzjazmem projektować własnego Vana lub szukać w internecie wymarzonego pojazdu, którym wyjedziesz na wakacje życia, rozważ wszystkie argumenty za i przeciw takiej formie wypoczynku. Niezaprzeczalnie głównym i największym atutem Vanlife jest pełna niezależność – nie musisz dokonywać rezerwacji w hotelach i restauracjach. To Ty jesteś zarówno swoim przewodnikiem jak i organizatorem wycieczki. Jeśli masz ochotę na podróż po kraju, w którym mieszkasz – możesz śmiało to zrobić. Jeżeli natomiast wolisz wyjazd za granicę, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać się na zwiedzanie Europy. Niestety, odbywanie podróży Vanem ma też wiele minusów. Po pierwsze, takim pojazdem nie można zatrzymać się w dowolnym miejscu. Niekiedy, aby to zrobić, musisz znaleźć odpowiednio przeznaczone do tego miejsce, takie jak kemping. Po drugie, Van czasem jest nieprzewidywalny i w każdym momencie nawet najlepszy pojazd może ulec usterce, z którą będziesz musiał sobie poradzić.

Dla kogo jest podróżowanie Vanem?

Pomimo rosnącej popularności wakacjami w Vanie, nie jest to uniwersalna forma podróżowania, która wpasuje się w potrzeby i upodobania każdej osoby. Co więcej, Vanlife nie jest wskazany dla każdego. W szczególności odradzany jest osobom, które nie przepadają za długimi, ciągnącymi się w nieskończoność podróżami. Jeśli lubisz mieć swoje stałe miejsce i nie znosisz małych przestrzeni lub zmagasz się z klaustrofobią – nie planuj wakacji w Vanie. Jeżeli jednak jesteś miłośnikiem przygód, jazdy samochodem i świetnie odnajdujesz się w nowym otoczeniu z dala od dobrodziejstw miasta – to będą wakacje idealne dla Ciebie.

Vanlife to doskonała możliwość, by przeżyć niezapomnianą przygodę, poznać bliżej dziką przyrodę i sprawdzić samego siebie. Oprócz zdjęć czy pamiątek, przywieziesz ze sobą niezwykłe wspomnienia, które zostaną z Tobą na długo.

Zobacz też

Świadome podróżowanie – co oznacza i jak się do niego przygotować?

Świadome podróżowanie – co oznacza i jak się do niego przygotować?