Jakie poranne rytuały warto wprowadzić do swojego dnia? 10 wskazówek

Chcesz budzić się zrelaksowanym, wypoczętym, a jednocześnie mieć energię na pozostałą część dnia? Mamy na to sposób! Aż 10 wskazówek podanych poniżej pomoże ci w uczynieniu każdego poranka lepszym. Jak więc rozpocząć dzień? Sprawdź, które z porannych rytuałów warto wprowadzić w swój harmonogram.

1. Zaplanuj poranek dzień wcześniej

Aby obudzić się bezproblemowo o określonej godzinie, musisz zadziałać już noc, a właściwie wieczór, wcześniej. Nie jedz przed snem ciężkich potraw, słodyczy, alkoholu oraz nie pal papierosów – to tylko rozdrażnia i rozregulowuje cykl dnia i nocy. Gdy położysz się o regularnej porze, z pewnością łatwiej będzie ci wstać porankiem – organizm powinien sam zareagować chęcią pobudki, przyzwyczajony do wstawania np. o siódmej czy szóstej. Dodatkowo ważny jest materac, na jakim śpisz. Idealnie dopasowany do twojego ciała jak np. materac fit 4 Sleep by Hilding Anders . U tego producenta znajdziesz zarówno wersje sprężynowe, piankowe, jak i hybrydowe materace dla każdego członka rodziny – od niemowlęcych czasów aż do potrzeb seniorów.

2. Wstań bez drzemek

Tryb drzemki to bardzo kusząca propozycja, gdy leżymy w pachnącej pościeli na wygodnym materacu i mamy możliwość spędzenia kilkunastu kolejnych minut z dala od zgiełku życia codziennego. Jednak to najlepszy sposób, aby zaspać, a tym samym zepsuć sobie humor i grafik całego dnia. Wtedy też robimy wszystko pospiesznie, zaburzamy rytm dnia, a to powoduje stres, pomyłki i nieuchronne wpadki. Aby uniknąć niepotrzebnego zamieszania, naucz więc organizm reagować za pierwszym dźwiękiem budzika. Po kilkunastu dniach, a czasami nawet miesiącach, przyzwyczajenie do regularnego trybu spania zaowocuje samodzielnym wybudzaniem się.

3. Zrelaksuj się

Zanim wstaniesz na dobre i ruszysz się z łóżka, daj sobie chwilę relaksu. Zamknij oczy, oddychaj głęboko. Wypróbuj różne ćwiczenia oddechowe. Wykonaj w ten sposób kilka regularnych cykli. Dzięki temu dotlenisz organizm, wyrównasz oddech i nakarmisz ciało energią. Niektórzy lubią rano odbyć kilkuminutową medytację, co również pomaga im wejść w rytm zaplanowanego dnia. Idealnie w celu relaksującym sprawdzi się aromaterapia. Zapachowe świece o ulubionej woni np. kwiatowej, cytrusowej czy korzennej wprowadzą cię w odpowiedni nastrój i wspaniały humor. A dodatkowo mają świetne właściwości odprężająco i rozprowadzają przyjemną mgiełkę na całej przestrzeni mieszkania czy domu.

4. Wypij wodę

Ważnym elementem dla organizmu jest picie wody. Przygotuj sobie wieczorem szklankę z wodą, którą wypijesz od razu o poranku. Aby poprawić trawienie, możesz przyrządzić również wodę z cytryną. Z kolei aby polepszyć wypróżnianie, polecane jest spożycie szklanki przegotowanej wody, którą warto wypić z rana przed poranną toaletą i śniadaniem. Nawodnienie ciała jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Bez odpowiedniej ilości wody, czujemy się senni, pojawia się suchość w gardle, mamy mniej energii, a w efekcie odczuwamy migreny wraz z bólem głowy i pulsowaniem gałek ocznych – takie objawy skutecznie demotywują oraz zaburzają funkcjonowanie. Pijmy więc przynajmniej 2 litry wody dziennie, aby nawodnić organizm i dać sobie jasność umysłu.

5. Poruszaj się

Nawet kilkuminutowy ruch o poranku dodaje energii i odpowiednio rozbudza. Na początek możesz rozpocząć od krótkich ćwiczeń rozciągających. Niektórzy już po przebudzeniu wyruszają na wielokilometrowy jogging, inni odwiedzają siłownię. Właściciele czworonogów wtedy też spacerują ze swoimi pupilami, zapewniając sobie odpowiednią dawkę ruchu. Czasami wystarczy kilka przysiadów lub skłonów, aby pobudzić organizm i wyzwolić hormony szczęścia. Dobrym pomysłem na poranne aktywności, które nie wymagają zbyt intensywnej nauki, są jogowe asany. Pozycje te wzmacniają mięśnie, wydłużają kręgosłup i powodują lepsze krążenie. Ten rodzaj ćwiczeń przydaje się zarówno gdy pracujesz cały dzień za biurkiem, wykonujesz pracę stojącą lub działasz fizycznie.

6. Posłuchaj dobrej muzyki

Nic tak nie nastraja pozytywnie jak ulubiona muzyka. Niegdyś nasze babcie podczas gotowania śpiewały różnorakie znane pieśni, bo wiedziały, że wspomaga to nasze samopoczucie. Jeśli nie lubisz lub się z jakiegoś powodu krępujesz, włącz ukochany zespół lub wykonawczynię. Możesz też wybrać playlistę na jednej z platform, które proponują ułożone już składanki pod kątem nastroju, gatunku czy dekady muzycznej. Jeśli nie masz preferencji muzycznych, wystarczy, że włączysz radio – sporo stacji między szóstą a dziewiątą proponuje ciekawe audycje mające na celu rozbawienie słuchaczy i umilenie czasu, kiedy to zmierzamy do pracy. A może masz jakąś, którą lubisz najbardziej?

7. Przeczytaj coś ciekawego

Czytamy coraz mniej, co rokrocznie pokazują statystyki. Rzadziej znajdujemy na to czas, ponieważ do prostszej rozrywki należy oglądanie telewizji czy przeglądanie mediów społecznościowych. Połóż przy łóżku ulubione czasopismo lub tytuł, które chcesz przeczytać. Przynajmniej kilka minut dziennie daje już możliwość przeczytania wybranego tytułu w kilka lub kilkanaście dni. Jeśli nie lubisz czytać w łóżku, wygospodaruj miejsce na stole podczas jedzenia śniadania. Zamiast bezmyślnie przeglądać telewizję lub scrollować telefon, skup się na kulturalniejszej rozrywce. Dzięki lekturze pobudzisz kreatywność, rozwija wyobraźnię, poprawia zdolność koncentracji oraz po prostu utrzymuje mózg w lepszej formie.

8. Wykonaj listę na resztę część dnia

Afirmacja pomaga w wejściu w nowy dzień w dobrym nastroju. Napisz miłą wiadomość do kogoś bliskiego – przyjaciółki, siostry czy taty. Dzięki temu drobnemu gestowi wdzięczności z pewnością otrzymasz zwrot z podziękowaniami – to z kolei da ci pozytywnego kopa na kolejne godziny. Jeśli lubisz mieć uporządkowany harmonogram, przygotuj grafik. Wykonaj listę zadań, które masz do wykonania poza pracą – pomoże ci to w upewnieniu, że masz kontrolę nad swoimi projektami. Przygotuj też spis produktów, jakie są ci potrzebne. W ten sposób nie tylko będziesz mieć potwierdzoną kolejność aktywności, które przed tobą do końca dnia, ale i kontrolujesz na bieżąco wydatki.

9. Zjedz zdrowe i pożywne śniadanie

Najważniejszym posiłkiem całego dnia jest śniadanie. Często w pośpiechu zapominamy o nim lub zjadamy w biegu cokolwiek. To nie tylko źle wpływa na nasze trawienie, lecz także oddziałuje negatywnie na naszą psychikę. Przygotuj sobie kilkanaście minut na przyrządzenie śniadania oraz spokojne spożycie go. Jeśli hodujesz własne warzywa, zioła lub owoce, albo pieczesz chleb – wiesz, że będzie to smaczny, zdrowy i pełnowartościowy posiłek. Dla tych, którzy nie mogą się obyć bez kawy poranek to kompletny rytuał, którego nie można pominąć ani przerwać. Pij spokojnie, delektując się smakiem i aromatem kawy. Natomiast tym, którzy nie należą do klanu kawoszy, polecamy herbatę lub zioła – oba napary mają wiele właściwości zdrowotnych.

10. Spakuj przekąski

Gdy już pierwsze śniadanie za tobą, nie zapomnij o przygotowaniu drugiego. Często w pracy nie mamy czasu na spożycie go lub głodni, zamawiamy i zjadamy cokolwiek. Aby uniknąć podjadania batoników i fast foodów, zapakuj przekąski, które będą pod ręką cały czas podczas dnia pracy. Możesz wziąć ze sobą owoce, własnoręcznie upieczone ciasto, zdrowe słodycze lub specjalnie przygotowane posiłki – sałatkę, kanapki, owsiankę, tofucznicę. Organizm powinien regularnie otrzymywać pokłady energii, stąd też podczas ośmiogodzinnego dnia pracy, oprócz drugiego śniadania zaplanuj jeszcze jeden posiłek. Na deser świetnie sprawdzą się owoce, koktajle, naleśniki, racuchy, hummus z warzywami czy inne lekkostrawne, a jednocześnie energetyczne propozycje smakowe. Aby łatwiej było przenosić dania oraz dłużej utrzymać ich świeżość, zainwestuj w pudełko lub lunchboxa z przegródkami – są poręczne, pięknie zaprojektowane, a także ekologiczne.

Tak jak ważny jest rytm dnia, tak ważny jest cykl poranka. Pamiętaj o tym podczas pobudki. Daj sobie czas i spokojnie wejdź w nowy dzień. Wprowadzaj regularnie nowe nawyki, które chcesz, aby zostały z tobą na stałe. Nie szukaj wymówek, tylko działaj. A wszelkie nowe, dodawane z czasem, działania włączaj w rytm dnia.