Ze śmietnika do lodówki, czyli freegaznim

Wyrzucamy jedzenie na potęgę. Może to być spowodowane nieodpowiedzialnymi zakupami – nabywamy więcej, niż jesteśmy w stanie zjeść. Z tego powodu jedzenie wyrzucane jest do kosza, z którego potem freeganie wybierają resztki zdatne do spożycia.

Czym jest freegaznim?

Freeganizm to ruch, który polega na antykonsumpcyjnym stylu życia. Należą do niego osoby, które nie akceptują marnowania jedzenia. W związku z tym, wybierają się na wyprawy, zwane skipami, w poszukiwaniu zdatnej do spożycia żywności, która wyrzucana jest w zatrważających ilościach przez popularne dyskonty i markety. Freeganizm wyznaje także zasady sharowania żywności, czyli przekazywania jedzenia, którego nie jesteśmy w stanie spożyć, osobom potrzebującym lub bliskim.

Skipowanie – co to takiego?

Skipowanie określa wszelkie czynności mające na celu ratowanie żywności wyrzuconej na śmietnik przed zmarnowaniem. Skipujący, najczęściej w towarzystwie znajomych lub bliskich, organizują nocne wypady (o tej porze sklep jest już zamknięty) za budynki marketów, gdzie w kontenerach i śmietnikach składowane jest pożywienie skazane na zmarnowanie. Robią to, aby zapobiec trwonieniu jedzenia, które wciąż jest zdatne do spożycia. Skipujący, mimo że przyświeca im szlachetna idea, traktowani są przeważnie jako zagrożenie. Chcąc ratować żywność, spotykają się z nieprzychylnymi komentarzami, a nawet z oskarżeniami o złodziejstwo.

Jak zacząć żyć w stylu freeganizmu?

Jeśli Ty również chcesz zrobić coś dobrego dla środowiska, zapoznaj się z kilkoma poradami odnośnie tego, jak rozpocząć przygodę z freeganizmem:

● Przejrzyj grupy związane z freeganizmem i skipowaniem na Facebooku – to dobry start, jeśli szukasz partnerów do skipowania lub chcesz dowiedzieć się, gdzie najlepiej skipować w Twojej okolicy.
● Dziel się jedzeniem – zlokalizuj miejsca food sharingowe w Twoim mieście i oddawaj tam żywność, której nie jesteś w stanie wykorzystać.
● Wybierz się na wycieczkę po okolicznych marketach – sprawdź, gdzie stoją kontenery oraz w jakiej okolicy mieści się dany sklep. To zaoszczędzi Ci stresu przy pierwszych łowach.
● Przygotuj plan – do każdego skipu należy się odpowiednio przygotować. Sporządź listę sklepów, gdzie kosze będą dostępne do przejrzenia.
● Rękawiczki, latarka, siatki – to niezbędne rzeczy, których potrzebujesz podczas każdego skipa.

Freeganizm i skipowanie są ściśle powiązane. Fakt, że istnieją ludzie, którzy skłonni są przebierać śmietniki po to, aby nie zmarnował się choćby jeden pomidor skłania do refleksji – czyż nie powinniśmy bardziej dbać co i w jakiej ilości kupujemy, aby nie marnować żywności?