Dom

Czy małe mieszkanie może być estetyczne i funkcjonalne?

Małe mieszkania kojarzone są często z chaosem i brakiem przestrzeni. Ograniczenia związane z niewielkim metrażem mogą ograniczać zarówno estetykę, jak i funkcjonalność. Jednak stworzenie małego mieszkania, które zachwyca swoim designem nie jest niemożliwe! Jeśli szukasz inspiracji na umeblowanie kawalerki w mieście – przeczytaj poniższy artykuł i poznaj nasze propozycje!

Małe mieszkanie – projekt kluczem do sukcesu

Pierwszy krok, jaki należy podjąć podczas urządzania małego mieszkania, to jasne określenie swoich potrzeb. Ilość miejsca do przechowywania, pracy i relaksu zależy głównie od trybu życia domowników. Określenie priorytetów to podstawa dla stworzenia funkcjonalnego projektu! Jakie kroki należy wykonać po kolei i jakich aspektów nie można pominąć?

  • Rozplanowanie przestrzeni – pierwszym krokiem powinno być szczegółowe rozrysowanie planu pomieszczenia i przeanalizowanie możliwości jakie można wykorzystać zagospodarowywując wszystkie ścianym okna i kąty – nawet te najmniejsze.
  • Funkcjonalność mebli – w małym mieszkaniu można umieścic jedynie ograniczoną ilość mebli. Warto zadbać o to, aby każdy element wyposażenia pełnił jakąś funkcję.
  • Wystrój i dodatki – urządzając małe mieszkanie, warto kierować się zasadą minimalizmu. Im mniej zbędnych dodatków, tym lepiej.
    Światło – najlepiej jeśli w mieszkaniu znajduje się wiele naturalnego światła zewnętrznego. Jeśli jednak pomieszczenia są ciemne, warto zainwestować w lampy LED.
  • Barwy – do niewielkich pomieszczeń poleca się jasne kolory, które optycznie powiększają ilość przestrzeni.
  • Przechowywanie – częstym problemem w mieszkaniach o małym metrażu jest brak odpowiedniej ilośći miejsca do przechowywania. Warto więc dobrze przemyśleć układ szaf.

Czy warto postawić na minimalizm?

Decydując się na umeblowanie mieszkania w duchu minimalizmu, można optycznie powiększyć ilość przestrzeni. Jasne, stonowane kolory, brak zbędnych dekoracji i dużo naturalnego światła z pewnością sprawią, że pomieszczenia będą wydawały się schludne i uporządkowane. Dodatkowo, minimalistycznie wyposażone pokoje są w stanie skłonić domowników do sumiennego utrzymywania porządku.

Przesycenie małego mieszkania dekoracjami i dodatkami prowadzi do powstania chaosu. Pomieszczenia wydają się jeszcze ciaśniejsze niż są w rzeczywistości, a funkcjonalność poszczególnych elementów wyposażenia jest znacznie niższa. Jeśli w mieszkaniu brakuje spójności, ciężko jest stworzyć spokojne środowisko, sprzyjające wypoczynkowi. Warto mieć na uwadze to, że minimalizm ułatwia codzienne życie! Znacznie zmniejsza czas potrzebny na sprzątanie.

Jak powiększyć przestrzeń – optyczne triki!

Istnieje wiele skutecznych sposobów, które pozwalają na optyczne powiększenie przestrzeni. Podstawową kwestią są kolory. Jasne barwy to doskonały wybór. Biel, pastele i szarości odbijają światło w sposób, który sprawia, że pomieszczenia automatycznie wydają się bardziej przestronne. Podobnie działają lustra. Umieszczone naprzeciwko okien lub na przeciwnych ścianach mogą znacznie poprawić samopoczucie osób przebywających w danym pomieszczeniu.

Co ciekawe, optycznie powiększają przestrzeń pionowe linie i wysokie meble. Warto pozostawiać część podłogi odsłoniętą. Również niewielkie wzory, które nie są przytłaczające, będą odpowiednie. Coraz częściej poleca się wybierać akcesoria i meble z przezroczystymi elementami. Krzesła z tworzywa, które przepuszczają światło to jeden z doskonałych pomysłów, które od kilku sezonów nieustannie pozostają w modzie.

Funkcjonalność przede wszystkim

W małym mieszkaniu bardzo ważne jest przemyślane rozmieszczenie mebli. Do każdego pomieszczenia powinno być możliwe swobodne przejście. Należy też uwzględnić to, aby w mieszkaniu nie zabrakło wolnej przestrzeni. Cennym rozwiązaniem są meble wielofunkcyjna. Rozkładana sofa czy stolik z pojemnikami do przechowywania to totalny must have w każdym domu o małym metrażu.

Ciekawy efekt może dać też wykorzystanie kątów i wnęk. Półki, regały i biurka umieszczone w niewielkich zakamarkach umożliwiają zagospodarowanie przestrzeni, która pozostałaby pusta. W kawalerkach warto zadbać o odseparowanie poszczególnych stref. Można posłużyć się m.in. regałami, dywanami, a nawet odmiennymi kolorami ścian.

Jakie światło sprawdzi się w małym mieszkaniu?

Największe znaczenie ma naturalne światło. Najłatwiej jest umeblować mieszkanie, w którym znajdują się duże okna. Nie sprawdzą się ciężkie zasłony. Lepiej zainwestować w rolety zewnętrzne, używane jedynie w nocy. Z kolei oświetlenie sufitowe ma za zadanie oświetlać całe pomieszczenia w równomierny sposób.

Cenne mogą okazać się dodatkowe źródła światła. Lampy LED, wiszące girlandy, lustra z oświetleniem i lampy podłogowe to ciekawe dodatki, które mogą sprawić, że mieszkanie stanie się nie tylko przestrzenniejsze, ale również bardziej designerskie.

Małe mieszkanie nie musi być niewygodne! Ważne jest jednak to, aby je dobrze zaaranżować. Kluczowe znaczenie mają kolory, wzory, dekoracje i lampy. Jednak najważniejsze jest to, aby cały wystrój został zaaranżowany w minimalistyczny sposób, który pozwoli na uniknięcie zbędnego przepychu.

Zobacz też

Odpowiednio skomponowane łóżko tylko z produktami od SleepMed
Dom

Odpowiednio skomponowane łóżko tylko z produktami od SleepMed

Komfort, jakość, wytrzymałość – czyli akcesoria do sypialni marki Fit.4.Sleep
Dom

Komfort, jakość, wytrzymałość – czyli akcesoria do sypialni marki Fit.4.Sleep

Stwórz swoje wymarzone miejsce do odpoczynku z Hilding Anders
Dom

Stwórz swoje wymarzone miejsce do odpoczynku z Hilding Anders