Dom

Jak wykorzystać naturalne materiały do stworzenia idealnego wnętrza?

Stosowanie naturalnych materiałów jest wyznacznikiem wielu stylów wnętrzarskich. Choć można je wykorzystywać na różne sposoby, sama ich obecność we wnętrzu może przyczyniać się do poprawy samopoczucia, sprzyjać wyciszeniu organizmu, a nawet wspierać zdrowy sen. Jednak jakie materiały najlepiej wybierać i jak je wykorzystać, by stworzyć idealną przestrzeń?

Zrelaksuj się w naturalnym otoczeniu!

Na komfort psychiczny odczuwany w danym miejscu wpływa szereg czynników – jest on uzależniony nie tylko od naszych osobistych preferencji, ale też skojarzeń, jakie budzi konkretna przestrzeń. Duże znaczenie w tym przypadku ma także estetyka pomieszczenia, jego oświetlenie czy detale, które decydują o efekcie aranżacyjnym. By ułatwić sobie odprężenie i ukojenie zmysłów, dobrze jest więc zadbać o odpowiedni wystrój wnętrza. W myśl jednego z coraz popularniejszych trendów świetnym sposobem na relaks i redukcję stresu jest zastosowanie w aranżacji naturalnych materiałów, które mogą sprzyjać poprawie nastroju, wyciszeniu i zwiększeniu koncentracji.

Naturalne materiały możemy z powodzeniem włączyć do wystroju każdego wnętrza. Warto jednak zastosować je przede wszystkim w sypialni – atmosfera panująca w tym pomieszczeniu powinna ułatwiać odprężenie, ukojenie zmysłów, a w rezultacie pozwalać na efektywną nocną regenerację. Wśród polecanych materiałów wymienia się:

  • drewno – organiczny, kojarzący się z ciepłem surowiec. Panuje przekonanie, że drewno pozwala się zrelaksować, skutecznie zmniejsza uczucie niepokoju oraz obniża ciśnienie krwi. Z drewna mogą być wykonane zarówno podłogi, jak i meble stanowiące wyposażenie wnętrza;
  • juta – uznawana za znakomity izolator, który zapewnia atmosferę spokoju i ukojenia. Z juty często produkowane są ozdobne tekstylia, takie jak dywany czy zasłony, przy czym dla zwiększenia ich funkcjonalności łączy się ją z innymi włóknami naturalnymi lub syntetycznymi;
  • wiklina i rattan – wizualnie ocieplają przestrzeń i zbliżają do natury. Z wikliny i rattanu wykonuje się zarówno meble, jak i akcesoria dekoracyjne;
  • bambus – wykazuje właściwości redukujące hałas, co poprawia komfort korzystania z pomieszczenia. Wprowadzony do wnętrza pod postacią mebli czy dodatków jednocześnie nadaje mu bardziej naturalny charakter.

Czy sen jest zdrowy? Naturalnie!

Sen jest elementem niezbędnym dla zachowania zdrowia oraz dobrego samopoczucia. Zatem czy sen jest zdrowy? Oczywiście! Jednak by spełniał swą podstawową funkcję – a zatem zapewniał efektywną regenerację organizmu – należy przestrzegać kilku podstawowy zasad higieny snu.

  1. Specjaliści zalecają, by wyrobić w sobie nawyk chodzenia spać i wstawania o tej samej lub podobnej porze. Dzięki temu naturalny cykl snu i czuwania będzie lepiej funkcjonował, a to przyczynia się do poprawy regularności i zwiększenia jakości wypoczynku.
  2. Ostatni posiłek danego dnia powinno się jeść najpóźniej 4 godziny przed pójściem spać. W nocy, z powodu niedostatecznej ilości enzymów, nie może zostać całkowicie przetrawiony, co z kolei może skutkować zaburzeniami snu oraz zgagą i wzdęciami.
  3. By zapewnić sobie zdrowy sen, należy zwracać uwagę na jego optymalną ilość. Zgodnie z przyjętymi rekomendacjami osoby dorosłe powinny spać 7-8 godzin na dobę.
  4. Nieefektywny nocny wypoczynek może być wynikiem niedoborów magnezu i cynku. W takiej sytuacji należy zadbać o odpowiednią suplementację tych składników, co pozwoli na poprawę jakości snu.
  5. Jeśli mamy problemy z zasypianiem, powinniśmy unikać drzemek w ciągu dnia. Jeśli koniecznie musimy się przespać, na drzemkę powinniśmy zdecydować w godzinach wczesnopopołudniowych i powinna ona trwać maksymalnie 45 minut.

Wysokiej jakości sen a zdrowy tryb życia

Bez efektywnego, wysokiej jakości snu nie sposób mówić o zdrowym trybie życia. By zapewnić sobie solidny nocny wypoczynek, należy jednak nie tylko pamiętać o powyższych zasadach, ale też zadbać o otoczenie, w którym śpimy. Urządzając sypialnię, warto sięgać po naturalne materiały, które wprowadzają do wnętrza przytulną atmosferę oraz wizualnie ocieplają przestrzeń. Aranżacja sypialni powinna bazować na neutralnych barwach – doskonale sprawdzają się biele oraz jasne odcienie beżu i szarości. Wystrój pomieszczenia dobrze jest dopełnić roślinami – zieleń skutecznie redukuje stres i zmęczenie, a niektóre gatunki dodatkowo poprawiają jakość powietrza i oczyszczają je z zanieczyszczeń.

Podczas urządzania sypialni powinniśmy również zwrócić uwagę na dobór odpowiedniego materaca do spania. Do wnętrza, w którym królują naturalne materiały, idealnie nadają się materace naturalne. Modele oferowane przez Hilding Anders są wykonane z wysokiej jakości włókien lnu oraz organicznej bawełny, dzięki czemu wykazują właściwości prozdrowotne, antyalergiczne oraz antybakteryjne.

W asortymencie Hilding Anders znajdziemy różne modele materaców, w tym materace piankowe, materace sprężynowe czy materace hybrydowe. Za sprawą tak dużej różnorodności z powodzeniem dobierzemy produkt najlepiej spełniający nasze oczekiwania, zapewniający optymalne podparcie dla ciała, a tym samym – wspierający zdrowy sen. Trudności nie przysporzy nam także utrzymanie materaca w czystości – jego pokrowiec wystarczy zdjąć, a następnie można śmiało wyprać go w pralce.

Ile trwa zdrowy sen?

Jedną z zasad higieny snu jest odpowiednia długość nocnego wypoczynku. Ile trwa zdrowy sen? Według naukowców i lekarzy osoby dorosłe powinny spać 7-8 godzin na dobę, choć w niektórych źródłach górna granica wynosi 9 godzin. Absolutne minimum zostało natomiast określone na 6 godzin – jeśli będziemy regularnie sypiać krócej, może dojść do pogorszenia funkcji poznawczych, zdolności werbalnych oraz pamięci krótkotrwałej, a w dłuższej perspektywie również rozwoju wielu chorób. Co jednak bardzo istotne, korzystny dla zdrowia nie jest także zbyt długi sen.

Naturalne materiały, charakterystyczne dla wielu stylów wnętrzarskich, zapewniają nie tylko znakomity efekt aranżacyjny. Za sprawą ich właściwości mogą skutecznie ułatwiać odprężenie i wyciszenie, które są niezbędne w efektywnej nocnej regeneracji.

Zobacz też

Jaki wpływ na zdrowy sen mają ochraniacze na materac?

Jaki wpływ na zdrowy sen mają ochraniacze na materac?

Czego potrzebujesz, by zdrowo się wysypiać? Przeczytaj o kilku dodatkach
Dom

Czego potrzebujesz, by zdrowo się wysypiać? Przeczytaj o kilku dodatkach

Odpowiednio skomponowane łóżko tylko z produktami od SleepMed
Dom

Odpowiednio skomponowane łóżko tylko z produktami od SleepMed

Komfort, jakość, wytrzymałość – czyli akcesoria do sypialni marki Fit.4.Sleep
Dom

Komfort, jakość, wytrzymałość – czyli akcesoria do sypialni marki Fit.4.Sleep

Jak ożywić sypialnię świecami?
Dom

Jak ożywić sypialnię świecami?

Jaki rozmiar łóżka będzie dla Ciebie idealny?
Dom

Jaki rozmiar łóżka będzie dla Ciebie idealny?