Dom

Jak ożywić sypialnię świecami?

Świece zapachowe to nie tylko klimatyczny płomień rozpraszający ciemność, ale również subtelne zapachy ożywiające sypialnię. Chcesz wykorzystać w swojej sypialni świece o zapachu wanilii, jaśminu lub sosny? Z tego poradnika dowiesz się, jak zrobić świece zapachowe. Podpowiadamy też, jakie jeszcze dodatki warto kupić z myślą o sypialni.

Świece zapachowe – dlaczego powinny znaleźć się w sypialni?

Jakość snu zależy od wielu czynników – odpowiednio szerokie łóżko, wygodny materac niezakłócający nocnego wypoczynku czy świeża pościel to nie wszystko. Jeżeli chcesz poprawić jakość swojego snu, musisz zwrócić uwagę na otoczenie. Ściany w stonowanej kolorystyce, brak dekoracji w intensywnych odcieniach czy odpowiednie zaciemnienie wnętrza – to zupełne podstawy, które znajdziesz w każdym poradniku. Do snu trzeba się też odpowiednio przygotować i zrelaksować. I właśnie tu z pomocą przychodzą świece zapachowe.

Świece to prosty, tani i sprawdzony sposób na stworzenie w pomieszczeniu przyjemnej atmosfery. Jeżeli wybierzesz świece zapachowe, to w sypialni będzie unosił się też subtelny aromat. Takie świece doskonale sprawdzają się jako element aromaterapii – odpowiednia kompozycja zapachowa może zapewnić głębokie wyciszenie i odprężenie. Właśnie dlatego wieczorny rytuał przygotowania się do snu warto połączyć z zapaleniem ulubionych świec zapachowych.

Inne powody, dla których warto umieścić świece w sypialni, to:

  • świece zapachowe pozwalają przygotować sypialnię na romantyczny wieczór – niektóre kompozycje zapachowe to afrodyzjaki,
  • świece mogą być elementem dekoracyjnym – wystarczy ustawić kilka świec na tacy, aby stworzyć atrakcyjną kompozycję,
  • światło świec wspiera w walce ze stresem i lękiem – migoczący płomień świec sprzyja wyciszeniu i zmniejsza stres.

Chcesz przekonać się o właściwościach świec zapachowych i sprawdzić, jak będą one wpływać na Ciebie? Wśród produktów z kategorii „świece i zapachy” znajdziesz zarówno świece parafinowe, jak i świece sojowe. Te drugie są ekologiczne, mają też lepsze parametry spalania (nie kopcą i palą się dłużej). Za wyborem świec sojowych przemawia też brak wydzielania się podczas ich spalania szkodliwych substancji (np. benzenu).

Świece sojowe – jakie produkty są potrzebne ich do zrobienia?

Wybór świec parafinowych czy sojowych jest ogromny. Dostępne kompozycje zapachowe nie muszą Ci jednak odpowiadać – wówczas warto zrobić własną świecę. Jak zrobić świece do sypialni, salonu lub na prezent? Jak się okazuje, nie jest to zadanie szczególnie trudne. W pierwszej kolejności musisz jednak zaopatrzyć się w niezbędne składniki.

Elementy wchodzące w skład zestawu do robienia świec sojowych:

  1. Wosk sojowy. Jest on sprzedawany w opakowaniach od 0,5 do 5 kg. Nie jest przy tym szczególnie drogi – za 1 kg wosku sojowego trzeba zapłacić od ok. 20 do 40 zł. Cena zależy od rodzaju wosku. Zapachowe lub bezwonne świece sojowe w słoiczku najlepiej wykonać z wosku sprzedawanego w postaci kremowych granulek.
  2. Olejek zapachowy do świec. Wybór olejków przeznaczonych do świec jest duży – możesz wybierać wśród olejków korzennych, cytrusowych czy kwiatowych. Możesz też łączyć różne zapachy, tworząc w ten sposób oryginalne mieszanki.
  3. Barwniki do świec. Chcesz, aby Twoja świeca była kolorowa i przyciągała uwagę? Wykorzystaj barwniki do świec sojowych. Dzięki nim do swojej sypialni wstawisz zieloną, brązową, niebieską, fioletową czy różową świecę. Nie jest to jednak element niezbędny do stworzenia świecy sojowej – nie musisz używać barwnika.
  4. Knot i klips do trzymania knota. Możesz wybierać wśród knotów drewnianych i bawełnianych. Każdy z tych materiałów dobrze przewodzi substancje (wosk, zapach), jednak knoty drewniane są droższe niż bawełniane.
  5. Słoiczki na świece sojowe. Do zrobienia świec potrzebne są też słoiczki – to właśnie w nich znajdą się gotowe świece. Możesz wykorzystać zwykłe słoiczki (najlepiej o pojemności ok. 120 ml) lub kupić ozdobne słoiki do świec sojowych. Są one dostępne w różnych kolorach, często wraz z zakrętką lub np. bambusowym wieczkiem.
  6. Topielnik do świec wraz z mieszadłem do wosku. Topielnik to naczynie wykonane z metalu lub tworzywa sztucznego. Jest niezbędne do roztopienia wosku sojowego. Mieszadło do wosku (drewnianą łyżeczkę) możesz kupić osobno.
  7. Termometr szpilkowy. Jeżeli nie masz w kuchni termometru do kontrolowania temperatury potraw, musisz się w niego zaopatrzyć – będzie on niezbędny podczas robienia świec.

Możesz skompletować poszczególne elementy lub kupić zestaw do robienia świec. Gotowy zestaw to dobre rozwiązanie, jeżeli nie masz pewności, że wytwarzanie świec stanie się Twoim hobby.

Jak zrobić świece – przewodnik krok po kroku

Po skompletowaniu wszystkich niezbędnych rzeczy czas przystąpić do wykonania świecy. Jak zrobić świece sojowe zapachowe lub bezzapachowe? Trzy najważniejsze kroki to: rozpuszczenie wosku, dodanie do niego olejku eterycznego (ewentualnie barwników do świec) oraz wlanie go do słoiczka. Chociaż opisany proces nie wydaje się skomplikowany, to łatwo popełnić błędy, które spowodują, że jakość świecy sojowej będzie odbiegać od pożądanej. Właśnie dlatego warto zapoznać się poszczególnymi etapami tworzenia świecy.

Krok 1. Rozpuść wosk

Jak zrobić świece? Pierwszym krokiem jest rozpuszczenie wosku. Służy do tego tzw. kąpiel wodna, która polega na umieszczeniu topielnika nad garnkiem z wrzątkiem. Z reguły zajmuje to od 10 do 15 minut. Aby uniknąć grudek, pamiętaj o mieszaniu. Po roztopieniu się wosku odczekaj, aż jego temperatura osiągnie 40 st. C – temperaturę kontroluj termometrem.

Ile wosku rozpuścić? Nie musisz mieć pod ręką wagi kuchennej, bo jest łatwiejszy sposób na odmierzenie wosku – skorzystaj ze słoiczka, w którym znajdzie się świeca. Dwa słoiczki granulek to optymalna ilość wosku na stworzenie jednej świecy.

Przydatne wskazówki:

  • nie rozpuszczaj wosku w mikrofalówce – w temperaturze powyżej 50 st. C (temperatura topnienia wosku) straci on swoje właściwości,
  • jeżeli nie masz topielnika, wykorzystaj w tej roli np. stary garnek,
  • producent może zalecać np. inną optymalną temperaturę wosku, w której powinno się go wlać do słoiczka – zapoznaj się z informacjami na opakowaniu.

Krok 2. Dodaj olejek zapachowy do świec i barwniki do świec

Wśród miłośników DIY dużą popularnością cieszą się świece zapachowe. Jeżeli chcesz dodać olejek zapachowy do świec, zrób to po roztopieniu wosku, gdy będzie miał on optymalną temperaturę. To również odpowiedni moment, aby dodać barwniki do świec. Po dodaniu olejku lub barwnika dokładnie wymieszaj masę.

Ile dodać do roztopionego wosku olejku zapachowego lub barwnika? Kieruj się zaleceniami producentów tych produktów – najczęściej podają oni, ile mililitrów (gramów) produktu dodać na 1 kg wosku sojowego.

Krok 3. Wlej wosk do słoika

Jak zrobić świece? Po przygotowaniu wosku pozostaje już tylko jedna czynność – przelanie wosku do słoiczka, w którym znajduje się knot drewniany lub bawełniany z blaszką. Po wlaniu wosku do słoiczka należy jeszcze zabezpieczyć knot za pomocą specjalnego klipsa.

Po upływie od 24 do 48 godzin świece zapachowe stwardnieją. Wówczas możesz je dodatkowo udekorować, np. muszelkami czy kolorowymi kamykami (możesz je zebrać lub kupić).

Zobacz też

Czego potrzebujesz, by zdrowo się wysypiać? Przeczytaj o kilku dodatkach
Dom

Czego potrzebujesz, by zdrowo się wysypiać? Przeczytaj o kilku dodatkach

Odpowiednio skomponowane łóżko tylko z produktami od SleepMed
Dom

Odpowiednio skomponowane łóżko tylko z produktami od SleepMed

Komfort, jakość, wytrzymałość – czyli akcesoria do sypialni marki Fit.4.Sleep
Dom

Komfort, jakość, wytrzymałość – czyli akcesoria do sypialni marki Fit.4.Sleep

Stwórz swoje wymarzone miejsce do odpoczynku z Hilding Anders
Dom

Stwórz swoje wymarzone miejsce do odpoczynku z Hilding Anders

Jak wykorzystać naturalne materiały do stworzenia idealnego wnętrza?
Dom

Jak wykorzystać naturalne materiały do stworzenia idealnego wnętrza?

Jaki rozmiar łóżka będzie dla Ciebie idealny?
Dom

Jaki rozmiar łóżka będzie dla Ciebie idealny?