4 sposoby na ulepszenie twojej seksualnej rutyny w sypialni

Gdy życie seksualne pary staje się rutynowe, nierzadko wkrada się do niego nuda. To pierwszy sygnał, aby zacząć działać, ponieważ pogłębianie się nudy może doprowadzić do spadku częstotliwości uprawiania seksu i kompletnego kryzysu libido. Jak zapobiegać niszczącym schematom w sypialni?

Czy rutyna w łóżku zawsze jest zła?

Każdy długoletni związek przechodzi różne etapy: od zakochania i okresu intensywnego uprawiania seksu, poprzez budowanie więzi intelektualnej, wspólne planowanie przyszłości, kryzysy. Intensywność życia erotycznego zmienia się na przestrzeni lat i jest ściśle powiązana z etapem, w którym aktualnie jest związek. Świadoma praca nad dobrym samopoczuciem swoim i partnera jest bardzo istotnym elementem zabiegania o libido, tak samo jak poznanie nawzajem swoich preferencji i potrzeb. 

Z biegiem czasu każda para wypracowuje swój własny schemat życia erotycznego: odpowiednią dla dwojga częstotliwość jego uprawiania, ulubione, dające największą satysfakcję pozycje. W tym rozumieniu rutyna nie jest niczym szkodliwym: daje poczucie bezpieczeństwa i stabilności, a to one cementują relację. Tak ugruntowany związek ma przestrzeń do eksperymentów i wprowadzania innowacji, które dodatkowo zbliżają partnerów: dają im poczucie spełnienia wynikające ze wspólnego odkrywania nieznanego. 

Istnieje jednak rodzaj rutyny, który może prowadzić do dysfunkcji w związku. Jeśli seks dla dwojga (lub jednego z partnerów) staje się nużący i jest traktowany bardziej jak obowiązek niż przyjemność, para może wejść w poważny kryzys relacji. Warto zatem zawczasu reagować: rozmawiać, jeśli czujemy, że coś się zmieniło i nie jesteśmy z tego powodu szczęśliwi. Warto pamiętać, że zdaniem seksuologów i terapeutów par, prawidłowa komunikacja jest w stanie zażegnać zdecydowaną większość problemów w relacjach.  

Jak pozbyć się nudy w sypialni: poradnik seksualny krok po kroku

Gdy do sypialni powolnymi krokami zakrada się nuda, najwyższy czas zacząć działać. Warto popuścić wodze fantazji w łóżku nawet, jeśli do tej pory preferowaliśmy raczej zachowawczy seks. Warto mieć na uwadze, że fantazje seksualne zmieniają się z biegiem lat w miarę, jak i my się zmieniamy. Dlatego nie możemy zakładać, że nasz partner/ka ma takie same potrzeby, jak w czasie, gdy się poznaliśmy. Poniżej znajdziesz sprawdzone sposoby na na to, jak pozbyć się nudy w sypialni. 

1. Porozmawiajcie o fantazjach

Seksuolodzy zauważają, że wiele osób wychowanych było w poczuciu, że fantazje erotyczne to coś, czym nie powinniśmy się dzielić (nawet z partnerem). Pokłosie tego przekonania widać np. po frazach, które są bardzo popularne w wyszukiwarkach, jak np. „jakie mogą być fantazje sexualne”. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni, mają problem ze zdefiniowaniem tego, czego faktycznie chcą w łóżku: o czym marzą, czego chcieliby spróbować. Tymczasem jest to bardzo ważny obszar do eksploracji zarówno osobistej, jak i razem z partnerem. Pobawcie się swoimi marzeniami, zagrajcie w „a co, gdyby…”. Nie zakładajcie z góry, że niektóre marzenia erotyczne, jak np. o trójkącie, zarezerwowane są tylko na fantazje mężczyzn. Do rozmów o seksie warto podchodzić z otwartością i bez oceniania. Zobaczycie, jak wiele zmieni w Waszej relacji to, kiedy zdobędziecie się na szczerość!

2. Odkryjcie swoje ciała na nowo

Co się zmieniło w Waszych ciałach od czasu, gdy się poznaliście? Co nadal wzbudza w Was dreszcz podniecenia, a co zaczęło się Wam podobać w ostatnim czasie? Aby odpowiedzieć sobie na te pytania, musicie wygospodarować trochę czasu dla siebie w swobodnej atmosferze sypialni. Zadbajcie o to, aby Wam nikt nie przeszkadzał, włączcie ulubioną muzykę, przygotujcie ulubione przekąski i napoje. Nie spieszcie się z rozbieraniem, badajcie swoje ciała kawałek po kawałku. Odrobina humoru z pewnością nie zaszkodzi!:) 

3. Spróbujcie czegoś nowego

Gadżety erotyczne nie są rozwiązaniem każdego problemu, jednak faktycznie w wielu przypadkach mogą znacznie pomóc urozmaicić życie seksualne. Oferta sexshopów jest bardzo szeroka: można w nich znaleźć produkty przeznaczone zarówno dla pań, jak i panów, a także par. Przejrzyjcie razem strony internetowe sklepów erotycznych i zastanówcie się, który z gadżetów mógłby sprawić Wam przyjemność (albo którego jesteście po prostu ciekawi). Nawet, jeśli dana zabawka erotyczna nie przypadnie Wam do gustu, nowe doświadczenie z pewnością wzmocni Waszą relację. 

4. Przyjrzyjcie się wystrojowi wnętrza

Sypialnia powinna być prywatną przystanią dwojga partnerów. Niekiedy jednak z biegiem lat trudno to zagwarantować: w rodzicielskim łóżku często goszczą dzieci, sypialnia staje się pokojem wspólnym, niekiedy służy również do oglądania telewizji, a w dobie postpandemicznej również i pracy. W takim pomieszczeniu służącym „do wszystkiego” trudno poczuć erotyczne wibracje: zwłaszcza, jeśli o różnych obowiązkach przypominają pozostawione tu przedmioty, takie jak laptop, świeże pranie, zabawki dziecięce, zawodowe dokumenty. Zastanówcie się, czy macie możliwość wygospodarować przestrzeń wyłącznie dla Was. A potem, przemyślcie, jakbyście chcieli ją urządzić.

Odmień swoją sypialnię, a odmienisz życie erotyczne

Najważniejszym elementem wyposażenia sypialni jest oczywiście łóżko. Jeśli do tej pory spaliście i kochaliście się na niewygodnym, starym materacu, najwyższy czas to zmienić. Niewygodne podłoże do spania to nie tylko kiepski sen, ale równie kiepski seks. Często zapominamy, jak bardzo zmęczenie, niewyspanie czy bolący od nieprawidłowej pozycji w czasie snu kręgosłup przeszkadzają w dobrym samopoczuciu na co dzień. W łóżku spędzamy średnio 1/3 doby: naprawdę warto zadbać o to, aby materac solidnie podpierał nasz kręgosłup i odpowiadał potrzebom wagowym obojga partnerów. Doskonale do tego celu są np. materace hybrydowe, takie jak Hilding Dance. Łączą w sobie najlepsze cechy materaca piankowego i najwyższej klasy materaca kieszeniowego. Idealnie dopasowują się do krzywizn ciała zarówno w czasie snu, jak i w czasie dynamicznych zmian pozycji. 

W małżeńskim łóżku nie może zabraknąć również odpowiedniej jakości poduszek, które przy odrobinie wyobraźni mogą posłużyć do znacznie większej liczby przyjemnych rzeczy niż sen. Poduszki z pianki poddają się ciepłocie i ciężarowi ciała, dając oparcie dowolnej jego części. 

Nowy materac czy tapicerowane łóżko z pewnością nie rozwiąże wszystkich kłopotów związanych z nudą w sypialni, ale zdecydowanie przełoży się na Wasz wspólny komfort. A to doskonały wstęp do tego, aby na nowo zaprosić do sypialni spontaniczność, radość z przebywania ze sobą i uprawiania seksu.

Zobacz też

Zdrowy związek, a relacja z samym sobą – pokochaj siebie!

Zdrowy związek, a relacja z samym sobą – pokochaj siebie!

Miłość, a zależność emocjonalna – jak je rozróżnić?

Miłość, a zależność emocjonalna – jak je rozróżnić?