Zrównoważona moda – dlaczego powinieneś się nią zainteresować?

Branża odzieżowa wywiera ogromny wpływ na środowisko. Produkcja jednego bawełnianego t-shirta potrafi zużyć mnóstwo litrów wody. Będąc coraz bardziej świadomymi negatywnych skutków wywieranych przez przemysł modowy na klimat, niektórzy producenci decydują się redukować zasoby, wykorzystywane do wyprodukowania ubrań.

Co oznacza hasło „zrównoważona moda”?

Zrównoważona moda (slow fashion) to inaczej ekologiczna moda. Można ją określić jako świadome działania zarówno producentów jak i konsumentów, prowadzone w obrębie produkcji ubrań oraz ich kupowania. A właściwie, kupowania ich znacznie mniej – na tym tak naprawdę polega zrównoważona moda. Slow fashion jest swoistym przeciwieństwem fast fashion – producenci produkują mniejszą ilość ubrań w lepszej jakości, a konsumenci nie nabywają kolejnej odzieży co sezon, a także nie wyrzucają ubrań, które już im się nie podobają lub mają zły rozmiar. W myśl rozważnej mody, takie ubrania zostają sprzedane bądź oddane komuś, kto ich potrzebuje.

Życie w duchu zrównoważonej mody – korzyści

Wbrew pozorom, zrównoważona moda nie polega na całkowitym zrezygnowaniu z kupowania ubrań. Odzież, w której czujemy się dobrze i atrakcyjnie może pomagać w procesie budowania pewności siebie. Zrównoważona moda wciąż może realizować te potrzeby. Jeśli jednak masz wątpliwości, czy jest to styl życia dla Ciebie, powinieneś uświadomić sobie jakie korzyści niesie za sobą zrównoważona moda. Po pierwsze i najważniejsze – pozwala odciążyć środowisko. Dzięki temu, eliminujemy ogromne zużywanie wody oraz powstawanie śladu węglowego. Po drugie, kupowanie ubrań od małych przedsiębiorstw, które przygotowują odzież z większą starannością oraz dbałością o etykę pozwala wesprzeć małe biznesy. Co więcej, kupując od małych firm masz pewność, że kupiona przez Ciebie rzecz jest bardziej unikatowa od bluzy czy koszulki wyprodukowanej masowo w myśli fast fashion.

Jak wcielić w życie zrównoważoną modę?

Jeśli już zdecydowałeś/aś, że chcesz przejść na zrównoważoną modę, pierwszym krokiem, który powinieneś/aś zrobić będzie uważne przejrzenie Twojej szafy. Najlepiej będzie, jeśli wyjmiesz z niej wszystkie ubrania oraz dodatki i uważnie się im przyjrzysz. Zdecyduj, które z nich chcesz zatrzymać, a których już nie potrzebujesz. Czy ubrania noszą jakieś ślady zniszczenia? A może po prostu już Ci się nie podobają lub nie odpowiadają rozmiarem? Jeśli tak – nie wyrzucaj ich! Odłóż je na stos rzeczy, używając oznaczeń: „do sprzedania” lub „do oddania”. Ostatnią czynnością będzie poukładanie ubrań, które chcesz zatrzymać w taki sposób, aby stworzyć garderobę kapsułową – kolekcję, w której łączyły będą się style oraz kolory czy wzory. Tak przygotowana szafa pozwoli Ci być świadomym tego, co już posiadasz i czego ewentualnie będziesz potrzebować jeśli zdecydujesz się na uzupełnienie garderoby.

Zrównoważona moda wymaga zmiany dotychczasowego podejścia oraz przyzwyczajeń, co na początku Twojej drogi do świadomego nabywania ubrań nie będzie proste, ale zyski jakie to przyniesie dla Ciebie, Twojego portfela, a przede wszystkim dla planety są warte wysiłku!

Zobacz też

Stwórz swoje wymarzone miejsce do odpoczynku z Hilding Anders
Dom

Stwórz swoje wymarzone miejsce do odpoczynku z Hilding Anders

Dark academia – styl, który przeniesie Cię do biblioteki

Dark academia – styl, który przeniesie Cię do biblioteki

Trend Y2k – moda lat 2000. powraca do łask

Trend Y2k – moda lat 2000. powraca do łask

Chcesz kupować odzież etycznie? Poznaj nurt slow fashion

Chcesz kupować odzież etycznie? Poznaj nurt slow fashion

Fast fashion – dlaczego powinieneś się jej wystrzegać?

Fast fashion – dlaczego powinieneś się jej wystrzegać?