Świadome podróżowanie – co oznacza i jak się do niego przygotować?

Podróże odgrywają istotną rolę w naszym życiu. Dzięki nim poznajemy nowe kultury, a czasem nawet uczymy się czegoś więcej o naszej własnej. Każdy z nas, nawet w małym stopniu, jest ciekawy świata i chętnie wyjeżdża na wakacje do innej części własnego kraju, aby zobaczyć tamtejsze zabytki lub odwiedzić rodzinę. Wybierając się za granicę, chcemy dowiedzieć się więcej o zwyczajach tamtejszych mieszkańców lub skosztować narodowych potraw.

Bycie post-turystą

Post-turysta to człowiek świadomy zależności pomiędzy gościem w danym kraju, a jego mieszkańcem i tego jak się przenikają. Taki podróżnik zna przyczyny, wynikające z odwiedzania krajów rozwijających się, a także zdaje sobie sprawę z tego, że turystyka to nie tylko rozrywka, ale również odpowiedzialność, którą powinien podjąć każdy, kto chce zwiedzać świat.

Na czym polega świadome podróżowanie?

Turystyka napędza jeden z głównych filarów dzisiejszej gospodarki handlowej. Kiedy podróżujemy do innych zakątków świata, dochodzi do spotkań z różnymi pograniczami kultur, które w konsekwencji zaczynają się przenikać. Aby uniknąć negatywnych wpływów turystyki, jak choćby zmiany klimatyczne, należy odpowiednio przemyśleć swój wyjazd i właściwie się do niego przygotować. Świadome podróżowanie oznacza przede wszystkim określenie sobie wyraźnego celu wycieczki i staranne jej zaplanowanie. Odpowiedzialne wakacyjne wyjazdy oznaczają także okazywanie szacunku lokalnym społecznościom. Racjonalnie myślący turysta poddaje swoje potencjalne działania za granicą krytycznej analizie i dąży do etycznych form podróżowania.

Jak być odpowiedzialnym turystą?

Odwiedzając kraje mniej rozwinięte, powinniśmy być świadomi zagrożeń, jakie dla danego kraju i jego mieszkańców niesie za sobą turystyka. W związku z tym, naszym obowiązkiem jest, abyśmy przestrzegali kilku zasad, które powinny być traktowane jak przykazania każdego współczesnego turysty. Przede wszystkim zrezygnuj z atrakcji, których głównym widowiskiem są zwierzęta – decydowanie się na taką formę rozrywki przyczynia się do wykorzystywania żywych stworzeń oraz dopuszczania się okrucieństwa wobec nich. Po drugie unikaj skąpstwa – nie ma nic gorszego niż uprzywilejowany turysta, który w biedniejszym kraju targuje się o każdego dolara. Jeśli chcesz być świadomym turystą, uszanuj obyczaje miejsca, do którego się wybierasz oraz jego społeczność. W związku z tym, przed udaniem się w te okolice, sprawdź, jakie zachowania, gesty, a nawet ubiór nie przystoją lub są niemile widziane.

Odpowiednie przygotowanie się do każdego wyjazdu sprawi, że decyzje, które podejmiesz będą świadome i odpowiedzialne. Co więcej, z racjonalnie odbytej podróży wyniesiesz znacznie więcej edukacji, którą będziesz mógł przekazać dalej po to, aby dzisiejsza turystyka niosła korzyści zarówno gościom danego kraju, jak i jego mieszkańcom.

Zobacz też

Vanlife, czyli jak uciec od zgiełku miasta

Vanlife, czyli jak uciec od zgiełku miasta