Chcesz kupować odzież etycznie? Poznaj nurt slow fashion

Wysoko rozwinięta branża tekstylna daje możliwość wyboru spośród ogromu modnych fasonów, kolorów czy wzorów. Niestety, taka paleta możliwości nie idzie w parze z jakością, a co gorsze – z troską o środowisko naturalne. Na szczęście ruch slow fashion wychodzi naprzeciw oczekiwaniom świadomych konsumentów, proponując nowe spojrzenie na kupowanie odzieży.

Czym jest slow fashion?

Pod określeniem slow fashion kryje się nic innego, jak zrównoważona moda. Idea slow fashion powstała jako sprzeciw wobec nurtu fast fashion – branży odzieżowej, skupiającej się na masowej produkcji i sprzedaży, kosztem jakości oraz godnego traktowania pracowników. Filozofia slow fashion nie polega na całkowitym zrezygnowaniu z zakupów ubrań, a na ich ograniczeniu. W myśl slow fashion, konsumenci sprzeciwiają się nadmiernemu konsumpcjonizmowi, który jest tak obserwowany w branży fashion. Powolna moda to także moda ekologiczna – klienci starają się robić etyczne zakupy, wspierając lokalnych producentów, mając pewność, że za wyższą cenę otrzymają ubrania wysokiej jakości bez wykorzystywania taniej siły roboczej.

Slow fashion – powolne zakupy, długofalowe korzyści

Filozofii slow fashion przyświeca wyraźny cel: zredukowanie negatywnego wpływu branży modowej na środowisko, poprzez uwrażliwianie oraz uświadamianie konsumentów. Dzięki takiemu działaniu, powolna moda staje się ruchem, który przynosi wiele korzyści, takich jak:

● Zmniejszenie zużycia zasobów naturalnych
● Zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych
● Zmniejszenie ilości produkowanych ubrań
● Tworzenie odzieży w etyczny sposób
● Godne wynagrodzenia dla pracowników

Jak zacząć żyć w stylu slow fashion?

Jeśli chcesz przyczynić się do poprawy stanu naszej planety, nadal ciesząc się modnymi ubraniami, to slow fashion jest nurtem dla Ciebie! Oto kilka zasad, których musisz przestrzegać, aby wdrożyć go w życie:

● Przed zakupami uważnie przyjrzyj się swojej garderobie i zastanów, czy w ogóle czegoś potrzebujesz i jeśli tak, to czego.
● Nadawaj ubraniom drugie życie – zamiast do sieciówki, wybierz się do lokalnego second-handu i poszperaj, a na pewno znajdziesz coś wyjątkowego.
● Korzystaj z takich aplikacji, jak Vinted, aby sprzedać niepotrzebną odzież i dodatki.
● Unikaj zakupów pod wpływem chwili.
● Piorąc ubrania, zwracaj uwagę na zalecenia wskazane na metkach – w ten sposób odzież posłuży Ci dłużej.
● Kupując, sprawdzaj z jakiego materiału jest wykonana dana rzecz – wybieraj tkaniny naturalne, takie jak len, bawełna lub wełna.

Jako odpowiedź na szybką modę, ruch slow fashion posiada wielu zwolenników na całym świecie, co pozwala wierzyć, że konsumenci stają się bardziej świadomi swoich działań konsumpcyjnych oraz tego jak cała branża tekstylna odbija się na środowisku i ludziach. Nawet dzięki małym zmianom możemy przyczynić się do ochrony środowiska i praw człowieka.

Zobacz też

Stwórz swoje wymarzone miejsce do odpoczynku z Hilding Anders
Dom

Stwórz swoje wymarzone miejsce do odpoczynku z Hilding Anders

Świadome zakupy: oszczędź nie tylko pieniądze, ale także planetę

Świadome zakupy: oszczędź nie tylko pieniądze, ale także planetę

Fast fashion – dlaczego powinieneś się jej wystrzegać?

Fast fashion – dlaczego powinieneś się jej wystrzegać?

Chcesz żyć bardziej ekologicznie? Wprowadź styl less waste do swojej codzienności

Chcesz żyć bardziej ekologicznie? Wprowadź styl less waste do swojej codzienności

Zrównoważona moda – dlaczego powinieneś się nią zainteresować?

Zrównoważona moda – dlaczego powinieneś się nią zainteresować?