Dark academia – styl, który przeniesie Cię do biblioteki

Będąc w szkołach średnich, niektórzy z nas marzyli o tym, by rozpocząć ciekawe studia, które poszerzą naszą wiedzę i pozwolą pełną piersią chłonąć akademicki świat oraz jego atmosferę. To właśnie tam – na uniwersytet – sięgają korzenie dark academia.

Czym jest dark academia?

Dark academia to nurt nie tylko w modzie, ale także w podejściu do życia. Jak sama nazwa wskazuje, wywodzi się ze społeczności akademickiej, która kojarzy nam się głównie z książkami, bibliotekami, muzeami i szeroko pojętą nauką. Ten styl przywodzi także na myśl jesienną, deszczową pogodę, kiedy to rozsiadamy się w wygodnym fotelu i oddajemy ulubionej książce. Taki właśnie jest styl dark academia – odzwierciedla zamiłowanie do nauki, literatury oraz sztuki. Miłośnicy dark academii to również zapaleni słuchacze podcastów kryminalnych lub traktujących o niewyjaśnionych zagadkach paranormalnych – stąd wzięło się słowo dark, czyli ciemny. Estetyka dark academia wyznawana jest głównie przez osoby pasjonujące się literaturą, szeroko pojętą nauką i sztuką, a także klasyczną kinematografią.

Co noszą zwolennicy stylu dark academia?

Wielbiciele tego trendu stawiają przede wszystkim na klasyczny styl, w którym dominują stonowane barwy w odcieniach beżu, brązu, butelkowej zieleni, bordo, czerni oraz domieszki bieli. Niezbędnym elementem tego stylu są przede wszystkim trencze, wełniane płaszcze, szerokie, luźne spodnie, spódnice w kratę oraz skórzane buty na wysokiej podeszwie. Osoby ubierające się w tym stylu nie noszą wielu dodatków. Jeśli już decydują się na jakieś akcesoria, przeważnie jest to zegarek w stylu vintage, okulary lub nakrycie głowy, np. beret. W chłodniejsze dni będzie to szalik w kratkę. Taki zestaw najczęściej dopełnia prosta torba tote bag, która pomieści dużo książek.

Dla kogo jest dark academia?

Styl dark academia może wydawać się nieco pretensjonalny. No bo, czy realizacja swoich pasji poprzez czytanie książek, zwiedzanie muzeów czy odwiedzanie teatru musi wiązać się z określonym wyglądem? Oczywiście, że nie! W stylu dark academia mogą nosić się osoby zarówno uwielbiające literaturę, jak i te, które nie mają z nią nic wspólnego. Należy być świadomym, że przecież ktoś, kto ubiera się w stylu dark academia, niekoniecznie musi być intelektualistą i pasjonatem sztuki. I na odwrót – osoba ubierająca się w zgoła odmiennym stylu, może okazać się zapalonym fanem/fanką literatury i nauki, czego na pierwszy rzut oka po nim/niej nie widać. W tym momencie, można by przytoczyć słynne porzekadło, które mówi: „Nie oceniaj książki po okładce”. Moda istnieje po to, aby się nią bawić i eksperymentować, szukać swojego stylu bądź zwyczajnie nosić to, w czym nam wygodnie. W związku z tym, każdy – niezależnie od zainteresowań – może ubierać się w stylu dark academia.

Czerpiąc garściami z uniwersyteckich gmachów, wielbiciele stylu dark academia materializują swoje wyobrażenia o życiu akademickim poprzez starannie dobrane stylizacje w klasycznym wydaniu. Jeśli zaintrygowała Cię taka moda, wypróbuj jej! Może i Ty się w niej odnajdziesz.

Zobacz też

Stwórz swoje wymarzone miejsce do odpoczynku z Hilding Anders
Dom

Stwórz swoje wymarzone miejsce do odpoczynku z Hilding Anders

Trend Y2k – moda lat 2000. powraca do łask

Trend Y2k – moda lat 2000. powraca do łask

Zrównoważona moda – dlaczego powinieneś się nią zainteresować?

Zrównoważona moda – dlaczego powinieneś się nią zainteresować?