Wellness, czyli jak o siebie dbać?

Zdrowie oraz dobry stan psychiczny powinny być najważniejszymi aspektami w życiu każdego człowieka. Niestety w obecnych czasach zapominamy, że bez zdrowia nie będziemy w stanie zrealizować postawionych sobie celów. Dzięki wellness możemy jednak wrócić na właściwe tory i zmienić swoje życie na lepsze.

Wellness – co to znaczy?

Wellness to odpowiedź na potrzeby człowieka żyjącego w XXI wieku. Jest filozofią życia, która zakłada dbanie o swoje zdrowie poprzez zachowanie równowagi ducha, ciała i duszy. Dzięki takiej harmonii stajemy się wyczuleni na potrzeby naszego organizmu, które niekiedy są trudne do zauważenia, szczególnie jeśli prowadzimy zabiegany i niezdrowy tryb życia. Rozpoznanie chorób wymaga od nas wrażliwości oraz empatii wobec samych siebie. Wellness oznacza także świadomość, że to my jesteśmy odpowiedzialni za to, jak się czujemy i jak możemy zachować dobry stan zdrowia. Wellness obejmuje wszelkie czynności, które prowadzą do wypoczynku i relaksu, co w konsekwencji przekłada się nie tylko na zdrowie, ale także na większe zadowolenie z życia.

Jak osiągnąć równowagę?

Jeśli chcesz odzyskać równowagę ciała, duszy i umysłu, musisz pamiętać, że nic nie dzieje się samo. Osiągnięcie stanu wellness wymaga dużych nakładów Twojej pracy. Dzięki tym radom, Twoje początki ze stylem życia wellness staną się dla Ciebie łatwiejsze do wdrożenia:

● Zadbaj o posiłki – przede wszystkim ogranicz spożywanie wysoko przetworzonych produktów. Jedz mniej, a częściej. Wyeliminuj ze swojej diety niezdrowe jedzenie – taka żywność nie dostarcza żadnych składników odżywczych.
● Ćwicz regularnie – forma, w jakiej postanowisz się ruszać pozostaje kwestią indywidualną. Możesz tańczyć, spacerować czy chodzić na siłownię – wybór aktywności fizycznej zależy tylko od Ciebie.
● Ogranicz spożywanie cukrów – cukier zawarty jest w wielu produktach. Nawet w tych, które mało kojarzą się ze słodkością. Nadmierna konsumpcja tego składnika może powodować cukrzycę. W związku z tym, dobrym pomysłem będzie zastępowanie słodkiej substancji naturalnymi słodzikami, takimi jak miód lub cukier brzozowy.
● Pij więcej wody – żyjąc w szybkim tempie zapominamy o tym podstawowym składniku, z jakiego składa się nasze ciało. W ciągu dnia wypijamy litry kawy, chcąc dodać sobie energii. Należy pamiętać jednak o uzupełnianiu wody – pij 6-8 szklanek wody dziennie.

Wellness – korzyści

Wellness to świadomy i odpowiedzialny styl życia, który popycha nas do działań, mających przyczynić się do poprawy naszego dobrostanu fizycznego i psychicznego. Obierając ścieżkę wellness, możemy być pewni pozytywnych skutków, płynących z tego wyboru.

Zobacz też

Mindfulness – czym jest i jakie korzyści z niego płyną?

Mindfulness – czym jest i jakie korzyści z niego płyną?