Włosing – spa dla Twoich włosów

Obecnie na rynku kosmetycznym można znaleźć mnóstwo produktów do pielęgnacji nie tylko twarzy czy ciała, ale także włosów i skóry głowy. Chcąc o nie zadbać, wybieramy się na zakupy, ale ogrom opcji niekiedy może przytłoczyć – oglądając drogeryjną półkę, zastanawiamy się: co właściwie wybrać? Poznając podstawy włosingu, podejmiesz świadome decyzje zakupowe oraz pielęgnacyjne, które pozwolą Ci rozpieścić Twoje włosy.

Czym jest włosing?

Włosing to termin, który określa świadomą pielęgnację włosów i skóry głowy. Skoncentrowany jest na dobieraniu odpowiednich kosmetyków zgodnie z aktualnymi potrzebami Twoich włosów. Uważna obserwacja tego, jak się zmieniają i jak reagują na różne produkty to klucz włosingu. Świadome dbanie o włosy to także poszerzanie wiedzy na temat składów wszelkich produktów przeznaczonych do ich pielęgnacji. Uważna i szczegółowa analiza etykiet pozwoli Ci rozpoznać, jakie składniki zawiera dany produkt. W ten sposób unikniesz kosmetyków działających szkodliwie, a dobierzesz jedynie te, które przysłużą się Twoim włosom. Włosing obejmuje również takie działania, jak: prawidłowe mycie i suszenie oraz dobór odpowiednich akcesoriów, takich jak szczotki, grzebienie czy suszarki.

Zalety włosingu

Korzyści płynące ze świadomej pielęgnacji włosów to między innymi oszczędność pieniędzy – dzięki znajomości potrzeb Twoich włosów, będziesz kupować tylko niezbędne produkty, które rzeczywiście będą miały na nie pozytywny wpływ. Kolejną zaletą jest to, że włosing wpisuje się w nurt less waste – kupując mniej zbędnych produktów, przyczynisz się do ochrony planety przed zalewem tworzyw sztucznych. Stosowanie kosmetyków w myśl włosingu to także większa wydajność – świadomi włosomaniacze zużywają mniej produktu. Z włosingiem wiąże się także lepsze samopoczucie oraz zadowolenie ze swojego wyglądu. Może się on przysłużyć w zwiększaniu Twojej pewności siebie.

Jak rozpocząć przygodę z włosingiem?

Wbrew pozorom racjonalna opieka nad włosami nie oznacza stosu szamponów, wcierek, odżywek czy masek, zalegających na półkach. Aby zacząć właściwą pielęgnację, przede wszystkim musisz poznać potrzeby Twoich włosów. Obserwuj swoją głowę – tylko w ten sposób dowiesz się, czego jej brakuje, aby była zdrowa i piękna. Jeśli dręczy Cię nadmierne przetłuszczanie skóry głowy, zrezygnuj z zawijania włosów w ręcznik. Ten nawyk jest szczególnie szkodliwy, ponieważ tworzy na głowie tropikalny mikroklimat, w którym różnego rodzaju bakterie mnożą się jak grzyby po deszczu. Sprzyja to rozwijaniu się stanów zapalnych, wzmaga przetłuszczanie, a także wypadanie włosów.

Włosing to szereg zabiegów, jakim możesz poddać Twoje włosy. Jeśli są suche i martwi cię ich kondycja, możesz śmiało rozpocząć swoją przygodę ze świadomą pielęgnacją, która z pewnością pomoże Ci odbudować pasma.

Zobacz też

Wet hair – look, który co lato podbija nasze serca

Wet hair – look, który co lato podbija nasze serca

Minimalizm w pielęgnacji, czyli wszystko o skip care

Minimalizm w pielęgnacji, czyli wszystko o skip care