Praca zdalna – jak nie popaść w pracoholizm?

Praca zdalna wydaje się być idealnym rozwiązaniem w walce z miejskimi korkami, wścibskimi współpracownikami czy natarczywym szefem. W rzeczywistości jednak ten wymiar pracy wciąż pozostawia wiele do życzenia, głównie dlatego, że nie nauczyliśmy się odpowiednio korzystać z udogodnienia, jakim jest praca w trybie home office.

Jakie są minusy pracy zdalnej?

Praca zdalna wcale nie jest sielanką, jaką sobie wyobrażamy. Będąc w domu, zależnie od miejsca, w którym pracujemy oraz ludzi w nim przebywających, narażeni jesteśmy na mnóstwo rozpraszaczy. Biegające po domu młodsze rodzeństwo, pies zachęcający do zabawy czy remont, który prowadzi sąsiad to tylko niektóre z możliwych scenariuszy. Będąc wystawionymi na tyle bodźców, stajemy się rozkojarzeni i nie wykonujemy swoich powinności tak samo efektywnie jak robiąc to samo, będąc w biurze. Wypełniając obowiązki zawodowe w domu, często zaniedbujemy naszą higienę pracy. Kiedy pracujemy poza domem, pilnujemy sztywno wyznaczonych ram czasowych, w których realizujemy nasze zadania. W przypadku pracy zdalnej ta organizacja się rozmywa. Kiedy siedzimy przed komputerem, możemy stracić poczucie czasu. W konsekwencji pracujemy więcej, niż musimy. To poważny problem, który może przerodzić się w pracoholizm.

Co zrobić, żeby nie stać się pracoholikiem?

Aby uniknąć przepracowania, przede wszystkim pamiętaj o samodyscyplinie – ustal sobie grafik, w którym wyraźnie wyznaczysz moment, kiedy pójdziesz na przerwę oraz ten, w którym definitywnie zakończysz pracę. To szalenie ważne, jeśli chcesz być efektywny, jednocześnie przestrzegając higieny pracy. Pamiętaj także, aby zamykać rozpoczęte zadania. Odkładanie obowiązków na później może skończyć się rosnącym napięciem, które nie pozwoli Ci w pełni wypocząć po pracy. Efektem takiego działania może być praca po godzinach. Kolejną, równie istotną, zasadą jest miejsce, w którym pracujesz. Postaraj się wyznaczyć sobie stanowisko, gdzie zawsze będziesz siedzieć przed komputerem i pracować. Najlepszym będzie takie, które nie jest także Twoją strefą wypoczynkową. W związku z tym, unikaj pracy, siedząc na łóżku w sypialni, przy stole w jadalni czy na kanapie w salonie. Pracując w tych pomieszczeniach, skazujesz się na nieustanne myślenie o pracy, nawet kończąc zmianę. Pokoje, w których siedzisz przed ekranem laptopa zaczynają kojarzyć Ci się z obowiązkami zawodowymi zamiast z wypoczynkiem. W konsekwencji, zabierasz pracę do łóżka, posiłku czy relaksu z ulubionym serialem.

Jak wykorzystać zalety pracy zdalnej?

Praca zdalna nie jest złem wcielonym, które generuje same minusy. Jest to również tryb, dzięki któremu możemy spędzić więcej czasu z rodziną lub zaoszczędzić pieniądze na dojazd do miejsca zatrudnienia. Odłożoną różnicę możemy wykorzystać na wakacyjny wyjazd lub zakup wymarzonego sprzętu, na który długo oszczędzaliśmy. Praca zdalna to także idealne rozwiązanie dla introwertyków – praca z domu w otoczeniu, w którym czują się najlepiej może oznaczać wzrost ich efektywności. Nie odczuwając stresu związanego z obecnością szefa i współpracowników, takie osoby wykonują obowiązki znacznie szybciej i lepiej.

Decydując się na pracę zdalną, musisz być świadomy jej zalet, ale także potencjalnych zagrożeń, jakie za sobą niesie. Przed podjęciem takiej pracy, należy uważnie przemyśleć, czy warunki, w których mieszkasz są odpowiednie do takiego trybu.

Zobacz też

Efektywna praca w zespole, czyli coworking

Efektywna praca w zespole, czyli coworking