Słucham swojego organizmu – jem intuicyjnie

Niegdyś jedliśmy posiłki wtedy, kiedy naturalnie czuliśmy głód. Teraz jesteśmy zewsząd bombardowani różnorakimi dietami, które nie mają wiele wspólnego z naturalnym rytmem spożywania jedzenia. Aby to zmienić, przedstawiamy nową metodę żywieniową, która może zrewolucjonizować Twoją dietę.

Jedzenie intuicyjne – czym właściwie jest?

Jedzenie intuicyjne to metoda odżywiania, która zakłada, że najlepszym wyznacznikiem tego, jakich składników odżywczych nam potrzeba jest nasz organizm. Zgodnie z tą teorią, jedzenie intuicyjne odrzuca wszelkie diety, które oddalają od słuchania naszych wewnętrznych potrzeb, a tym samym zmuszają nas od spożywania tego, co narzucają nam inni. Jedząc w sposób intuicyjny, konsumujemy to, na co mamy ochotę – bez wyrzutów sumienia czy dylematów. Jedzenie intuicyjne uczy nas tego, jak ponownie stać się jednością ze swoim ciałem, właściwie rozpoznając głód oraz zaspokajać go poprzez posiłki spożywane wtedy, kiedy prosi o to organizm.

Vademecum jedzenia intuicyjnego

Jeśli chcesz wdrożyć w Twoje życie tę metodę żywieniową, zapoznaj się z jej głównymi zasadami:

● Pozwól sobie zaspokoić głód – wyczul wszystkie zmysły, aby łatwo rozpoznać, czego potrzebuje Twój organizm. Nie ograniczaj spożywania żywności do minimum. Jedz tyle, ile potrzebujesz.
● Zaprzyjaźnij się ze sportem – wysiłek fizyczny pobudza metabolizm i uwalnia hormony szczęścia. Poza tym, pomaga utrzymać zdrowy tryb życia.
● Spójrz krytycznie na diety – jadłospisy przygotowane przez dietetyków mogą być przydatne, ale wszyscy wiemy, jak wygląda dieta. Przeważnie wiąże się z nieregularnym spożywaniem posiłków, a w skrajnych przypadkach z głodzeniem się. Zamiast skupiać się na liczeniu kalorii, pomyśl o tym, jak jeść zdrowo i smacznie.
● Respektuj odpowiedzi organizmu – jeśli spożywając tłuste posiłki czujesz się ciężko, zrezygnuj z nich. Zwracaj uwagę na to, co ma do powiedzenia Twój organizm.

Benefity intuicyjnego spożywania posiłków

Intuicyjne jedzenie generuje wiele korzyści. Najważniejszą z nich jest ogólna satysfakcja z życia niepoddanego żadnym żywieniowym restrykcjom. Osoby jedzące intuicyjnie czują się wyzwolone od reguł i zasad. Ta metoda odżywiania pozwala poczuć jedność ze swoim ciałem – uwrażliwiając się na jego potrzeby, stajemy się świadomi własnych wyborów i tego, jak wpływają na nasze samopoczucie. Dzięki jedzeniu intuicyjnemu poznajemy granice nie tylko swoich żołądków, ale także psychiki – to my sami pilnujemy tego, by jeść odpowiednią ilość pożywienia w taki sposób, aby nie przesadzić i nie mieć poczucia winy.

Jedzenie intuicyjne to metoda, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem szczególnie ludzi chcących wieść rozważne życie oraz dokonywać świadomych zakupów spożywczych. Znając swoje ograniczenia, mają realny wpływ na to, ile i kiedy jedzą.

Zobacz też

Jaka dieta przy nietolerancji glutenu?

Jaka dieta przy nietolerancji glutenu?

Relaksacyjne i zdrowotne właściwości kakao

Relaksacyjne i zdrowotne właściwości kakao