Szafa kapsułowa – mniej ubrań, więcej korzyści

Każdy z nas przerabiał to choć raz w swoim życiu: chaos panujący w naszych szafach uniemożliwiał znalezienie tego, czego akurat potrzebowaliśmy. Nieskończona ilość ubrań i kupowanie kolejnych sprawia, że o istnieniu danej rzeczy przypominamy sobie dopiero po latach. Rozwiązaniem na takie bolączki jest szafa kapsułowa.

Czym jest szafa kapsułowa?

Szafa kapsułowa (capsule wardrobe) to zrównoważenie prowadzona minimalistyczna garderoba, złożona z ponadczasowych ubrań o klasycznych krojach, fasonach i kolorach, które idealnie się ze sobą łączą. Głównym założeniem capsule wardrobe jest stworzenie solidnej odzieżowej bazy, do której później dobiera się takie elementy, jak dodatki. Tak przygotowanej garderobie przyświeca idea łatwości w komponowaniu stylizacji na każdą okazję oraz pogodę. Prowadzenie szafy kapsułowej to chęć nie tylko zadbania o porządek, ale również troska o środowisko.

Szafa kapsułowa – korzyści

Stworzenie szafy kapsułowej niesie ze sobą wiele korzyści. Zarówno tych osobistych, jak i ekologicznych, które są korzystne dla naszej planety:

● Oszczędność czasu – wybierając ubrania z szafy kapsułowej, robisz to szybko i bez marnowania ani sekundy. Mając mniej ubrań od razu wiesz, po co sięgnąć, by wyglądać olśniewająco.
● Oszczędność pieniędzy – dzięki procesowi planowania swojej garderoby, a później także jej porządkowania doskonale wiesz, jakich rzeczy potrzebujesz, a jakich niekoniecznie. Dzięki rozważnym zakupom nie uszczuplisz portfela ani o złotówkę.
● Życie zgodnie z naturą – szafa kapsułowa skłania do ograniczenia zakupów. Z tego powodu nie wspierasz biznesu fast fashion, szkodliwego dla środowiska oraz praw człowieka.

Jak stworzyć szafę kapsułową?

Jeśli chcesz zorganizować swoją szafę na nowo, zgodnie z zasadami capsule wardrobe, musisz zacząć od zmiany dotychczasowego mindsetu – jesteś gotowy/gotowa na wdrożenie zmian, włączając rezygnację z zakupów w sieciówkach oraz pozbycie się wielu z Twoich ubrań? Jeśli tak, możesz zacząć działać – zacznij od zasad, które pozwolą Ci zachować większy ład i porządek:

● Przeprowadź gruntowne porządki w garderobie – wyjmij wszystkie ubrania z szafy i zastanów się, z czego chcesz utworzyć Twoją kapsułową podstawę. Jeśli nie będziesz używać danych rzeczy, oddaj je komuś innemu lub sprzedaj. Podczas tego kroku musisz pamiętać, aby działać bezwzględnie i bez zbędnych sentymentów.
● Kupuj tylko te ubrania, które pasują do reszty.
● Nie zwracaj uwagi na sezonowe trendy – z czasem przeminą, a Ty zostaniesz z niemodną sukienką lub bluzką.
● Postaw na jakość, a nie ilość – ideą szafy kapsułowej jest posiadanie ubrań, które będą zawsze modne, a jednocześnie posłużą Ci przez lata.

Stworzenie kapsułowej garderoby uczy wrażliwości na dobro środowiska, ale także odpowiedzialnego robienia zakupów odzieżowych. To szczególnie ważne w obecnych czasach, kiedy przemysł fast fashion stale się rozwija, niosąc za sobą duże konsekwencje klimatyczne.