Ciałopozytywność – dostrzeż w sobie piękno

Interesuje Cię tematyka zdrowia psychicznego w kontekście postrzegania własnego ciała? Zajrzyj na bloga https://bezproblemowa.pl/

Chyba nikt nie rodzi się idealny. Wielu z nas – w mniejszym lub większym stopniu – pragnie zmienić coś w swoim wyglądzie. Osoby, które szczególnie cierpią z powodu kompleksów decydują się na zabiegi medycyny estetycznej. Niepotrzebnie, ponieważ powinniśmy kochać siebie takimi, jakimi jesteśmy – to postulat ciałopozytywności.

Na czym polega ciałopozytywność?

Ruch ciałopozytywności (body positive) to odpowiedź na coraz bardziej powszechny body shaming, w przeciwieństwie do którego celebruje się indywidualność każdego ciała. Ciałopozytywność to także świadomość, że każda sylwetka jest inna z różnych powodów, takich jak choroby czy skutki pooperacyjne. Body positive polega także na wyzwoleniu się z okowów obrazu wyidealizowanej sylwetki przedstawianej przez lata w mediach. To ruch, który pozwala być dumnym i cieszyć się z tego, jak wyglądamy.

Jak zacząć drogę samoakceptacji?

Body positive pomaga odciążyć się od niedoskonałości naszych ciał, postrzeganych przez nas jako wady, które należy za wszelką cenę zlikwidować. Ruch ciało pozytywności podpowiada, jak zmienić podejście i dostrzec swoje piękno:

● Nie licz obsesyjnie kalorii – dbaj o prawidłową wagę ciała, głównie skupiając się na Twoim zdrowiu. Pamiętaj o zbilansowanej diecie i posiłkach bogatych w wartościowe składniki
● Nie podejmuj aktywności fizycznej, jeśli podyktowana jest uwagami innych – ruch ma ogromne znaczenie, szczególnie w obecnych czasach. Uprawiaj sport jednak z głową i jeśli sam/sama tego potrzebujesz, wybierając ćwiczenia dostosowane do Twoich potrzeb.
● Nie decyduj się na depilację, jeśli jej nie potrzebujesz – natura nie bez powodu wyposażyła nas w owłosienie. Pozwala ono utrzymać prawidłową temperaturę ciała. Pozbywanie się go to konstrukt społeczny, który na tyle zakorzenił się w naszej świadomości, że depilujemy się poniekąd z obowiązku. Jeśli nie czujesz takiej potrzeby – nie usuwaj włosków.

Jak pomaga ruch ciałopozytywności?

Ciałopozytywność to nie tylko puste slogany i założenia. Wielu aktywistów oraz influencerów stara się zmienić podejście ludzi do swoich ciał. W tym celu organizowane są liczne kampanie społeczne, a także reklamowe. Niektórzy producenci bielizny czy marki odzieżowe starają się uświadamiać społeczeństwo o realnym problemie, jaki mamy ze swoim wyglądem – nie akceptujemy siebie. W tym celu, poszerzają rozmiarówki swoich ubrań a w witrynach sklepowych prezentują manekiny plus size. Media społecznościowe starają się odwrócić negatywne skutki wywołane przez podawany nam przez lata kanon idealnego ciała, któremu nie sposób sprostać. Na Instagramie możemy zobaczyć wiele profili, które prezentują sesje zdjęciowe modelek plus size, a także te parodiujące wyretuszowane sylwetki popularnych influencerek – wszystko po to, aby pomóc ludziom zaakceptować siebie.
Ruch body positive to dobra droga do akceptacji tego, jak wyglądamy. To sposób na poczucie się lepiej ze swoich ciałem. Dzięki ciałopozytywności nie skupiamy się na niedoskonałościach naszych sylwetek – akceptujemy je i staramy się żyć z nimi w zgodzie.

Artykuł sponsorowany.

Zobacz też

Twoje ciało, Twój wybór – wszystko o body shamingu

Twoje ciało, Twój wybór – wszystko o body shamingu