Twoje ciało, Twój wybór – wszystko o body shamingu

Żyjemy w świecie wielu kanonów piękna narzucanych nam przez społeczeństwo – kobiety powinny się depilować i nosić szpilki. Mężczyznom natomiast nie wypada malować paznokci ani chodzić w butach na obcasach. Tym, co łączy obie płci jest zjawisko body shamingu, które jest nagminnie zauważalne nie tylko w social mediach, ale także w codziennym życiu.

Czym jest body shaming?

Body shaming to zjawisko bezpośredniego zwracania uwagi na czyiś wygląd zewnętrzny. Działanie takie obejmuje komentowanie czyjejś sylwetki lub ubioru w celu ośmieszenia bądź zawstydzenia. Do tego zjawiska przyczyniają się także, niekiedy nieumyślnie, ludzie działający w social mediach oraz show biznesie, kiedy publikują w sieci zdjęcia swoich nieskazitelnych sylwetek, wzbudzając tym samym w osobach oglądających je poczucie niedopasowania do kanonów piękna. Co może dziwić, body shaming to nie tylko świadome, celowe obrażanie kogoś ze względu na wygląd. Mianem body shamingu można określić także sytuacje, w których inna osoba zwraca Ci z pozoru niegroźną, wynikającą z troski uwagę na to, ile gałek lodów kupiłeś/aś lub wypowiada natrętne komentarze dotyczące tego, czy rzeczywiście powinieneś/aś wziąć dokładkę Twojego ulubionego dania.

Skutki body shamingu

Media, prasa oraz internet przesiąknięte są obrazami ideału piękna, którego, co jest oczywiste, nie da się doścignąć nawet w połowie. Taka wizja nieskazitelnego szczupłego ciała, promiennej cery pozbawionej jakichkolwiek niedoskonałości czy lśniących włosów, może zaburzyć postrzeganie siebie samego jako wartościowego człowieka. Złośliwe uwagi dotyczące wyglądu mogą stanowić nie tylko zagrożenie dla zdrowia psychicznego, ale także powodować zaburzenia odżywiania. Dla przykładu, uwaga „Wyglądasz jak patyk” wypowiadana w kierunku osoby o niskiej masie ciała, może prowadzić do niedowagi tej osoby. Przecież nie wiemy z jakich powodów ta osoba jest tak szczupła. Być może boryka się z zaburzeniami żywieniowymi, a taki komentarz, rzucany w jej stronę, może tylko pogłębić problem.

Jak sobie radzić z body shamingiem?

W dobie internetu oraz social mediów, z których korzysta prawie każdy z nas, trudno jest nie odnieść wrażenia, że walka z body shamingiem, której celem jest wyeliminowanie podziału ludzi na atrakcyjnych i nieatrakcyjnych, jest trudnym do zrealizowania przedsięwzięciem. Mimo to, wielu aktywistów i aktywistek stara się zaradzić zjawisku body shamingu, proponując kontrę – body positive (ciałopozytywność). Aby przeciwdziałać skutkom body shamingu, wielu instagramerów parodiuje zdjęcia influencerów i gwiazd, które uważane są za szkodliwe. W ten sposób uwydatnia się negatywne skutki wyretuszowanych fotografii, a także uświadamia się inne osoby, że ciało niespełniające narzuconych szkodliwych norm również może być piękne.

Poprzez kanony piękna, narzucone przez media, kulturę i społeczeństwo, wiele osób może borykać się z zaburzeniami odżywiania, takimi jak bulimia czy anoreksja. Osoby dotknięte body shamingiem mogą nie akceptować siebie, a nawet czuć do wstręt do swojego ciała. Dlatego tak ważne jest, aby sprzeciwiać się temu krzywdzącemu zjawisku.

Zobacz też

Ciałopozytywność – dostrzeż w sobie piękno

Ciałopozytywność – dostrzeż w sobie piękno