Efektywna praca w zespole, czyli coworking
Rynek pracy dynamicznie się zmienia. Aby za nim nadążyć, pracodawcy proponują swoim podwładnym liczne rozwiązania, które mają na celu usprawnienie oraz urozmaicenie ich pracy. Jedną z form takich działań jest coworking.
Czym jest coworking?
Tłumacząc z języka angielskiego, co-working oznacza pracować razem. Osoby, pracujące w tym trybie dzielą tzw. openspace, czyli otwartą przestrzeń. Ideą coworkingu jest współdzielenie przestrzeni – w tym celu w miejscu oferującym coworking wynajmuje się jedno z biurek odpowiednio przystosowanych do pracy. W takim miejscu muszą panować odpowiednie warunki, które pozwolą na wykonywanie obowiązków, takie jak dostęp do internetu, niezbędny sprzęt, sale konferencyjne, kuchnia oraz toaleta. W miejscu coworkingowym przestrzeń mogą dzielić pracownicy różnych działów, a nawet branż.
Coworking – korzyści
Coworking to wciąż nowe zjawisko na polskim rynku pracy. W związku z tym, warto zapoznać się z korzyściami, jakie niesie za sobą taka praca:
● Zachowanie higieny pracy – pracując z domu, narażeni jesteśmy na rozkojarzenie za sprawą reszty domowników. Wybierając coworking nie ma mowy o żadnych rozpraszaczach.
● Networking – w zasięgu Twojej ręki znajduje się wielu specjalistów i specjalistek z różnych dziedzin. Jeśli potrzebujesz zasięgnąć ich porady, wystarczy, że podejdziesz do ich biurka. Nie musisz wysyłać maili i wyczekiwać odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.
● Kontakt z ludźmi – człowiek jest istotą stadną. Pracując samemu, po pewnym czasie możemy stracić motywację. Dzięki coworkingowi masz możliwość wymiany poglądów, spostrzeżeń na temat projektu, a także poszerzenia horyzontów poprzez rozmowy ze współpracownikami oraz zawiązania nowych przyjaźni.
● Motywujące otoczenie – miejsce, w którym wszyscy w tym samym czasie pracują to idealne warunki do efektywnej pracy. Dzięki temu nie ulegniesz prokrastynacji i zrealizujesz swoje obowiązki.
Kto odnajdzie się w coworkingu?
Coworking to przede wszystkim idealna możliwość komfortowej pracy dla osób mogących podjąć pracę zdalną oraz wyspecjalizowanych w danej dziedzinie, jak np. freelancerzy. Do tej szerokiej grupy zaliczają się takie zawody, jak: graficy, copywriterzy, dziennikarze, pisarze, tłumacze, programiści. Coworking będzie także dobrym rozwiązaniem dla osób, które z różnych powodów nie mogą pracować w domu.
Coworking zyskuje w Polsce na coraz większej popularności, głównie za sprawą trybu home office, spowodowanego pandemią koronawirusa. Wielu pracowników chwali sobie coworking – nic dziwnego, dzięki wykonywaniu obowiązków zawodowych we wspólnej przestrzeni mogą połączyć pracę zdalną z pracą w biurze.