Jak zadbać o rozwój duchowy w natłoku codziennych obowiązków?

Osoby rozwinięte duchowo charakteryzuje spokojne podejście do życia, odrzucenie stereotypów oraz umiejętność dokonywania trafnych wyborów. Wszystko dlatego, że sprawy przyziemne odgrywają dla nich rolę drugoplanową, na pierwszym miejscu jest natomiast rozwój osobisty oraz relaks dla duszy. Jak zadbać o te aspekty w natłoku codziennych obowiązków?

Pod ścianą, czyli gdy dłużej już nie można

Każdy z nas w pewnym momencie dochodzi do przysłowiowej ściany, a więc do etapu, w którym czujemy, że dłużej nie możemy już żyć w sposób, w jaki żyliśmy do tej pory. Nie potrafimy poradzić sobie z obowiązkami zawodowymi czy domowymi, nic nie sprawia nam radości, czujemy, że nie pasujemy do współczesnego świata. Przechodzimy swoisty kryzys, który jednak warto potraktować w kategoriach szansy na lepsze jutro. Dobrze znane powiedzenie traktuje o tym, że czasem trzeba zrobić krok w tył, aby posunąć się o dwa kroki do przodu. Warto więc na chwilę odrzucić codzienne przyzwyczajenia i obowiązki, zwłaszcza jeśli czujemy, że za chwilę zabraknie nam przysłowiowego paliwa. Należy wtedy uświadomić sobie, że spokój duszy jest równie ważny, jak zaspokajanie potrzeb materialnych. Pracujemy, dbamy o dom, lecz zapominamy o relacjach i odpoczynku. Prowadzi to do frustracji, a w dłuższej perspektywie czasowej może zakończyć się nawet kryzysem egzystencjalnym.

Jak zadbać o rozwój duchowy, gdy ciągle brakuje nam czasu?

Permanentny brak czasu stał się symbolem XXI wieku. Ciągle za czymś gonimy, nie możemy znaleźć chwili dla siebie czy dla bliskich nam osób. Zapominamy o tym, że istnieje też druga, duchowa strona życia. Doskonale zdają sobie z niej sprawę osoby wierzące, jednak i one bardzo często zapominają o budowaniu relacji z Bogiem. Katolicy powinny sięgnąć po  Kryzys sumienia audiobook, który pozwoli im zgłębić tajemnice wiary, jednocześnie zastępując rekolekcje wyjazdowe. Warto pamiętać, że audiobooków posłuchamy także w czasie wykonywania obowiązków domowych czy zawodowych. Wbrew pozorom rozwijanie swojej osobowości czy strony duchowej nie wymaga od nas wielogodzinnej medytacji czy modlitwy. Czasami wystarczy poświęcić 15-30 minut każdego dnia (na przykład przed snem), chociażby po to, aby przeanalizować swój dzień. Zastanówmy się, jakie aspekty chcielibyśmy poprawić, a z czego jesteśmy zadowoleni. Skupmy się jednak nie na porażkach, a ewentualnych lekcjach, jakie niosą za sobą gorsze chwile.

Dlaczego warto rozmawiać na temat duchowości?

O duchowości powinniśmy rozmawiać z osobami, które są dobrze obeznane w temacie. W przypadku osób wierzących są to oczywiście księża bądź nauczyciele z odpowiednim przygotowaniem merytorycznym. Niemniej jednak w codziennych rozmowach z bliskimi nie należy pomijać tematu spraw duchowych. Często zdarza nam się milczeć podczas posiłków bądź poruszać inne, mało przydatne kwestie. Tymczasem jest to dobry moment, aby porozmawiać o tym, co nas trapi, co chcielibyśmy poprawić w naszym życiu czy w jaki sposób możemy rozwijać się duchowo. Wbrew pozorom takie rozmowy wiele wnoszą do naszego życia, gdyż pozwalają spojrzeć na wszystko z zupełnie innej perspektywy. Do rozmowy o duchowości nie trzeba się szczególnie przygotowywać – wręcz przeciwnie, gdyż przekazywane informacje powinny w pełni odzwierciedlać to, kim jesteśmy i jakie postawy prezentujemy. Rozwój duchowości polega między innymi na stawaniu się lepszym człowiekiem, dlatego też powinniśmy rozmawiać z innymi, którzy dobrze nas znają. Czasami zauważają oni rzeczy, które w jakiś sposób nam umykają bądź do których nie przywiązujemy większej wagi.

Do rozwoju duchowego przywiązujemy dziś mniejszą wagę, niż do rozwoju relacji z innymi czy nawet dbania o siebie. Tymczasem stawanie się lepszym człowiekiem pomoże nam poradzić sobie z wieloma problemami, także tymi dnia codziennego. Pamiętajmy, że do tego, by rozwijać się duchowo, nie potrzeba wiele. Nawet osoby zapracowane mogą znaleźć choćby kilka minut każdego dnia, aby przeanalizować swoje zachowania, pogłębić wiarę czy zadać sobie kilka bardzo istotnych pytań.

Artykuł sponsorowany