Jak dbać o konia – jego zdrowie, kondycję i wygląd?

Koń to dobra zabawa, trening zwierzęcia oraz organizmu człowieka oraz więź z podopiecznym. Wyszkolone konie potrafią mieć właściwości terapeutyczne, są odpowiednie dla osób (prawie) w każdym wieku. Ale koń nie jest zabawką służąca wyłącznie do dobrej zabawy podczas jazdy. O zdrowie, kondycję i wygląd konia trzeba dbać na różne sposoby, za pomocą odpowiednich akcesoriów. Podpowiemy Ci w jaki sposób to robić, żeby utrzymać konia w dobrym zdrowiu i kondycji przez długie lata!

Jak dbać o konia – zacznij od odpowiednich warunków życia

Konie to zwierzęta stadne. Mogą przebywać pojedynczo, ale nie wiadomo czy nie będą później znerwicowane. Decydując się na konia, pomyśl najpierw czy stać Cię na kupienie i utrzymanie co najmniej dwóch koni? To ważne. Kolejnym etapem myślenia w kierunku zakupu koni jest to, gdzie będziesz je trzymać. Zwróć uwagę, że konie potrzebują: codziennej pielęgnacji, która może być uciążliwa, rozwoju fizycznego i umysłowego, a także przestrzeni do ich wybiegu. Czy jesteś w stanie im to zapewnić? – Tak? To świetnie!

Konie mogą być trzymane w boksach, ale wtedy muszą mieć możliwość wyprowadzania na padok. Ale to nie wszystko. Unia Europejska wprowadziła ogólne przepisy o ochronie i hodowli zwierząt w UE. Polska korzysta z przepisów ustawy
o ochronie zwierząt oraz aktu wykonawczego do tejże ustawy, którym jest rozporządzenie w sprawie minimalnych warunków utrzymania poszczególnych gatunków zwierząt gospodarskich. Co to dla Ciebie oznacza?  To przepisy, które szczegółowo mówią o minimalnej powierzchni metrów kwadratowych dla każdego trzymanego konia, a także minimalne wymiary stajni wraz z dostępem do światła
i możliwością wybiegania się w wolnej przestrzeni, ale z zacienionymi miejscami. Okna stajni także powinny być odpowiednio rozmieszczone, tak aby koń miał dostęp do światła dziennego. Te przepisy powinieneś sobie przyswoić przed rozważeniem zakupu koni. Jest to bardzo ważne do zachowania dobrostanu tego zwierzęcia, jego zdrowia psychicznego i dobrej kondycji.

Inne warunki powinny zostać zaimplementowane w przypadku przewidywanej możliwości rozrodu koni, bowiem minimalne warunki utrzymania klaczy ze źrebięciem są nieco odmienne, wymagają specjalnej opieki i częściowego odseparowania od reszty zwierząt na jakiś czas.

Codzienna pielęgnacja konia – zadbaj o grzywę, sierść i ogon

Wielu hodowców zastanawia się, jak dbać o konie, żeby zapewnić im jak najlepszą opiekę. Dbanie o grzywę, sierść i ogon konia to zbieg wielu czynności, które powinny wchodzić w skład codziennej pielęgnacji. Jak zatem o nie dbać?

Proponujemy uporządkować sobie system pracy, posiłkując się poniższymi wskazówkami:

 1. Zacznij od usunięcia większych połaci brudu i błota. Pomoże Ci w tym zgrzebło, występujące w różnych postaciach. Proponujemy gumowe, bowiem jest najmniej inwazyjne dla ciała konia. Praca ze zgrzebłem powinna obejmować krótkie, okrągłe ruchy, składające się nie tylko na usunięcie zanieczyszczeń, ale i na delikatny masaż ciała konia.
 2. Oczyszczanie za pomocą twardej szczotki. Występuje też w kilku odmianach, ale najbardziej pożądanym rozwiązaniem jest wybór szczotki z naturalnym włosiem. Służy do usuwania suchego błota bądź obornika. Gdy używasz szczotki z włosiem plastikowy zwróć uwagę, by nie szarpać za mocno! Może to powodować wyrwanie włosów z grzywy lub ogona konia, a te nie odrastają szybko. Prawidłowe czyszczenie twardą szczotką polega na usuwaniu brudu najpierw pod włos, a następnie, już razem z wydobytym brudem razem z włosem. Możne kilkakrotnie opukać szczotkę o zgrzebło, aby oczyścić szczotkę i kontynuować pielęgnację konia.
 3. Przejdźmy do czyszczenia miękką szczotką. To specjalna szczotka do zbierania nadmiaru tłuszczu, potu, łupieżu lub innych zanieczyszczeń z sierści konia. To także doskonała okazja to zbadania miejsc, w których noszone są sprzęty, a w których mogą pojawić się otarcia czy inne problemy.
 4. Jednym z ważniejszych przyborów do pielęgnacji włosów na grzywie i ogonie są: szczotka lub grzebień do grzywy. Grzebień stosowany jest do codziennej pielęgnacji włosów, tam, gdzie są one długie i miękkie. Gdy włosy trzeba rozplątać najlepiej użyć specjalnej szczotki do włosów konia. Gdy nie mamy pod ręką szczotki czy grzebienia, możemy rozplatać je palcami, jednak podczas występowania skołtunienia, zalecana jest szczotka. Aby zapobiec powstawaniu kołtunów, ale też w celu nawilżenia, nabłyszczenia czy innych celów, wskazane jest używanie specjalnych odżywek do grzywy i ogona. Znajdziesz je na stronie: https://cheval.pl/139-odzywki.
 5. Ostatnim z podstawowych elementów pielęgnacji sierści konia jest skrobak do potu. Służy do usuwania nadmiaru potu i wody ze skóry oraz sierści.

Wymienione czynności składają się na codzienną pielęgnację sierści, grzywy i ogona. Nie zapominaj, że to podstawowy zakres obowiązków, a wszelkie inne czynności posłużą nie tylko o zadbanie i dobrostan konia, ale do utrzymania go w dobrym zdrowiu i kondycji. To przełoży się na świetną relację między Tobą a koniem, co zaowocuje świetnymi treningami i dobrą zabawą!

Czyszczenie kopyt konia – jak robić to prawidłowo?

 Czyszczenie kopyt konia powinno odbywać się codziennie. Dzięki temu sprawdzimy ich stan, np. czy posiadają jakieś pęknięcia. Gdy uważnie podejdziemy do konia, lekko się o niego opierając, koń sam podniesie nogę i ułatwi nam czyszczenie kopyt. Czyszczenie kopyta zaczynamy od strzałki, wygrzebując piach, obornik i kamienie. Do czyszczenia kopyt konia odpowiednia jest kopystka, posiadająca końcówkę ze szczoteczką, która pozwoli nam strzepać (po wyczyszczeniu strzałki) pozostały brud i kamyki. Do codziennej pielęgnacji kopyt konia powinniśmy używać także wody. Ale to nie wszystko! Każdy profesjonalny właściciel koni, powinien sobie zdawać sprawę, jak dbać o kopyta konia. Kopyta konia należy pielęgnować nie tylko wizualnie, ale i pielęgnacyjnie. Posłużą do tego różnego rodzaju odżywcze maści, olejki (np. z pędzelkiem), pasty czy smary. Kupisz je w sklepie https://cheval.pl/141-do-kopyt. Powinieneś zadbać o regularne wizyty kowala co 6-8 tygodni, chociaż jest to także uwarunkowane indywidualnie. Dbanie o kopyta konia to także dbanie o jego dietę, dostarczanie wszystkich niezbędnych witamin i minerałów. Możesz rozważyć dodatki paszowe, a kupisz je w https://cheval.pl/130-zdrowe-kopyta.

Szczotkowanie, rozczesywanie i oczyszczanie – jakie akcesoria posiadać?

Pielęgnacja, zdrowie oraz dobry wygląd konia wiążą się z czynieniem przez nas nakładów finansowych na potrzebne akcesoria. O co dokładnie chodzi?

Czyszczenie konia krok po kroku to codzienny obowiązek każdego posiadacza tego zwierzęcia. Codzienna pielęgnacja konia wymaga od nas posiadania następujących akcesoriów:

 • Zgrzebła, które występuje w rozmaitych postaciach (metalowej, gumowej, etc.). Niezbędne do oczyszczania z większego brudu, błota i potu. Zgrzebło używamy na takich częściach ciała jak szyja czy zad, a sposób czyszczenia jest uzależniony od rodzaju zgrzebła
 • Twardej szczotki. Włosie może być naturalne lub plastikowe, natomiast pozostała część może być drewniana lub wykonana z tworzywa sztucznego. Służy do usuwania suchego błota bądź obornika. Gdy używasz szczotki z włosiem plastikowym zwróć uwagę, by nie szarpać za mocno! Może to spowodować wyrwanie włosów z grzywy lub ogona konia, a te nie odrastają zbyt szybko.
 • Miękkiej szczotki. To specjalna szczotka do zbierania nadmiaru tłuszczu, potu, łupieżu lub innych zanieczyszczeń. To także doskonała okazja to zbadania miejsc, w których noszone są sprzęty, a w których mogą pojawić się otarcia i inne.
 • Szczotki lub grzebienia do grzywy. Grzebień stosowany jest do codziennej pielęgnacji włosów, tam, gdzie są one długie i miękkie. Gdy włosy trzeba rozplątać najlepiej użyć specjalnej szczotki do włosów konia.
 • Skrobaka do potu. Służy do usuwania nadmiaru potu i wody ze skóry oraz sierści konia.
 • Służy do usuwania błota i obornika z podeszwy i rowów strzałkowych.
 • Specjalnej szczotki do czyszczenia z zewnątrz puszki kopytowej.
 • Miękkiej gąbki do czyszczenia nosa i chrap konia.
 • Odżywki do grzywy i ogona.

To tylko podstawowe akcesoria służące do codziennej pielęgnacji konia. W sklepie https://cheval.pl/137-pielegnacja znajdziesz bogatą ofertę akcesoriów i odżywek odpowiednich do fachowej pielęgnacji konia.

Hodowla koni, stajnia, pensjonat dla koni, a może stodoła z kucem? Możliwości adaptacji zwierzęcia jakim jest koń są bardzo bogate i obfitujące w wiele radości dla właścicieli
i osób przebywających z końmi. To więź, która łączy na długie lata, a może nawet i na całe życie? Pamiętajmy jednak o właściwej pielęgnacji i to codziennej! Koń zadba o nasz dobrostan, gdy my najpierw zadbamy o jego dobre zdrowie, kondycję i wygląd. A nasze porady Ci to ułatwią!

Podziękowania za współpracę przy pisaniu artykułu dla Cheval –  Sklep Jeździecki .Każdy miłośnik jeździectwa znajdzie w nim potrzebne mu akcesoria .