Życiowy minimalizm: posiadając mniej, zyskujesz więcej

Wszechobecny konsumpcjonizm przedefiniował nasze spojrzenie na finanse. Kupujemy więcej, często bezrefleksyjnie. Uważamy, że dana rzecz jest nam niezbędna. Jednak najczęściej okazuje się, że wcale jej nie potrzebujemy, w związku z czym zakupiony przedmiot ląduje na strychu lub – jak to najczęściej bywa – w koszu. Przeciwieństwem takiego działania jest minimalizm, dzięki któremu nie tylko nabywamy mniej, ale także martwimy się mniej.

Idea minimalizmu

Minimalizm można określić jako styl życia, wedle którego ograniczamy szeroko rozumianą konsumpcję. Jak głosi idea minimalizmu, skupiamy się na tym, czego rzeczywiście potrzebujemy, eliminując niepotrzebne wydatki ponoszone pod wpływem chwili. Osoba wyznająca filozofię minimalizmu nie ulega zakupowemu szaleństwu kierowanemu chwilowymi pobudkami – wydaje pieniądze racjonalnie i tylko na przedmioty, które są jej niezbędne. Minimalizm przejawia się także w sposobie pojmowania tego, co się posiada jako wystarczające i zadowalające.

Minimalizm: mini dobytek – mega korzyść

Z życia zgodnie z zasadami minimalizmu płynie całe mnóstwo korzyści. Przede wszystkim, posiadając mniej rzeczy, takich jak ubrania, kosmetyki czy bibeloty, nie martwisz się o ich potencjalną kradzież. Co więcej, możesz także zapomnieć o całym kurzu, który zbiera się na zalegających na półce figurkach, filiżankach czy innych dekoracjach – mniej bibelotów, równa się mniej sprzątania. Pozwoli Ci to zaoszczędzić czas, który przecież możesz spożytkować na coś innego niż sprzątanie. Niezaprzeczalnie, kolejnym plusem minimalizmu jest także mobilność, którą zyskujesz. Wyobraź sobie, że musisz się przeprowadzić. Doskonale wiemy, jak bardzo ten proces może zmęczyć. Ten problem jednak nie dotyczy minimalistów – posiadając mniej, proces przeprowadzki następuje szybciej.

Jak żyć minimalistycznie?

Minimalizm nie polega na skomplikowanych działaniach, aczkolwiek wymaga Twojej pracy oraz kilku wyrzeczeń. Jeśli zdecydowałeś/aś się przejść na minimalizm i na własną rękę chcesz się przekonać, jak odmieni Twoje życie, potrzebujesz kilku wskazówek. Pamiętaj, aby nie podejmować zbyt radykalnych działań. Przykładowo, narzucenie sobie celu posiadania jedynie 1 kubka i talerza może okazać się niekoniecznie dobrym pomysłem, szczególnie jeśli mieszkasz z inną osobą. Krokiem, od którego warto rozpocząć, będzie przejrzenie wszystkich Twoich rzeczy i pozbycie się tych, których nie potrzebujesz. Pamiętaj jednak, aby nie wyrzucać przedmiotów wciąż sprawnych i gotowych do użytku. Najlepiej będzie jeśli je oddasz lub sprzedasz – wciąż mogą komuś posłużyć. Kolejna porada to planowanie zakupów. Przed każdym pójściem do sklepu sporządź listę tego, co musisz kupić. To pozwoli Ci uniknąć nadmiernego wydawania pieniędzy, zaoszczędzi czas spędzony w sklepie, a także zniweluje problem marnowania żywności.

Życie w duchu minimalizmu wymaga dużego zaangażowania oraz chęci. Nie każdemu taki styl będzie odpowiadał, ale warto zwrócić uwagę na to, że mała ilość posiadanych rzeczy rekompensowana jest przez wiele zalet, takich jak spokój ducha czy możliwość zaoszczędzenia pieniędzy.

Zobacz też

Fast fashion – dlaczego powinieneś się jej wystrzegać?

Fast fashion – dlaczego powinieneś się jej wystrzegać?