Medytacja – lek na zabiegane życie w XXI wieku

W dzisiejszym świecie brak nam czasu na relaks i odpowiedni odpoczynek. Pragniemy realizować marzenia, skupiając się na pracy, szkole czy codziennych obowiązkach. Jednocześnie zapominamy o czasie, który powinniśmy poświęcić samym sobie. Medytacja to remedium, dzięki któremu nie tylko pozwolisz swojemu ciału wypocząć, ale także lepiej poznasz samego siebie.

Medytacja – co to takiego?

Medytacją nazywamy czas, który przeznaczamy tylko dla siebie. Jest to technika relaksacyjna podczas której wyciszamy się, pozwalając naszemu ciału i psychice na odprężenie. Jest to swoisty trening dla naszej świadomości oraz zmysłów, w trakcie którego uczymy się cierpliwości oraz skupienia na naszym oddechu, biciu serca i dźwiękach, które docierają do naszych uszu. Celem sztuki medytacji jest postawienie się w sytuacji tu i teraz oraz obserwacja swojego ciała. Podczas relaksu skupiamy się na naszych myślach, pozwalając im na swobodny przepływ w taki sposób, aby nie kontrolowały umysłu.

Kto powinien zdecydować się na medytowanie?

Medytacja w żaden sposób nie szkodzi ani nie zagraża zdrowiu, w związku z tym polecana jest w zasadzie każdemu. Mogą się na nią zdecydować osoby w każdym wieku, niezależnie od płci. Należy pamiętać, że każdy decyduje się na podjęcie medytacji z różnych powodów oraz w celu uzyskania odmiennych korzyści. Jedni szukają wyciszenia, drudzy – sposobu na poznanie samego siebie. Trening medytacji będzie jednak szczególnie przydatny dla tych, którzy borykają się np. ze stresem, bezsennością oraz zmęczeniem.

Korzyści płynące z medytacji

Medytacja to nie tylko relaks czy forma wypoczynku. Dzięki niej możemy cieszyć się zdrowiem ciała, umysłu oraz ducha. Za medytacją przemawia długa lista zalet, które potwierdzają jej skuteczność i pozytywne działanie zarówno w sferze psychicznej, jak i fizycznej. Oto niektóre z nich:

  • obniżenie poziomu stresu,
  • zwiększenie pewności siebie,
  • redukowanie problemów ze snem,
  • poprawa zdrowia psychicznego,
  • przyspieszenie metabolizmu,
  • łagodzenie migren,
  • obniżenie ciśnienia krwi,
  • rozluźnienie mięśni.

To tylko kilka spośród wielu atutów techniki relaksacyjnej, którą jest medytacja. Kolejną, wartą podkreślenia, zaletą jest to, że do rozpoczęcia przygody z medytacją nie potrzebujemy żadnych przyrządów lub specjalistycznego sprzętu. Wystarczy wygodny strój, który nie krępuje ruchów, cicha przestrzeń oraz wygodna poduszka. Medytować możemy w każdym miejscu, które jest dla nas wygodne, dostosowując do własnych potrzeb pozycję ciała oraz podkład muzyczny.

Jeśli zmagasz się z nadmiernym stresem i szukasz wyciszenia lub po prostu chcesz spędzić czas wolny z dala od telewizora jednocześnie dbając o swoje zdrowie, rozważ trening medytacji, a z pewnością zaobserwujesz poprawę Twojego stanu zdrowia.